Albert van der Zeijden (1957) is historicus en werkzaam bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht. Sinds zijn vroegste jeugd komt hij met zijn ouders als badgast in Egmond aan Zee. Lange tijd logeerden zij bij 'tante' Jans Hopman-Genet in de Jacob Glasstraat. Dit jaar promoveerde hij aan de Universiteit van Amsterdam op het proefschrift Katholieke identiteit en histo risch bewustzijn. W.J.F. Nuyens 1823-1894) en zijn 'nationale' geschiedschrij ving (Hilversum 2002). Voor Geestgronden onderzocht hij de relatie tussen kin derboekenschrijver C. Joh. Kieviet en Egmond aan Zee. (Red.) A. van der Zeijden KIEVIET EN EGMOND C. Joh. Kieviet (1858-1931) is één van Nederlands bekendste kinderboe kenschrijvers. Wie kent niet de avonturen van t is een bijzonder kind. dat is ie' Dik Trom? Maar dorpsonderwijzer Kieviet schreef veel meer: bijna vijftig jeugdromans en verhalenbundels. Een drietal van deze boeken speelt in en rond Egmond. Wat voor beeld wordt in deze boeken van Egmond en zijn bewoners geschetst? En wat was eigenlijk Kieviets persoonlijke band met de badplaats? Echte jongens In zijn tijd was dorpsonderwijzer Kieviet heel vernieuwend. Rond 1900 was hij één van de eerste schrijvers die afstand namen van de moraliseren de toon die de kinderboeken in de negentiende eeuw zo kenmerkte. In plaats van stichtelijke verhaaltjes, waarin kinderen het voorbeeld van een godsvruchtige brave Hendrik kregen voorgeschoteld, schreef Kieviet ver halen over kinderen van vlees en bloed. Kinderen die kattenkwaad uithaal den en die overduidelijk plezier hadden in wat ze deden. De toon was licht voetig en heel veel kinderen tot ver in de twintigste eeuw konden zich dan ook identificeren met Kieviets boeken. Kieviet was populair. Veel van zijn boeken werden uitgegeven bij uitgeverij Kluitman in Alkmaar. De boeken, die vaak geïllustreerd waren door be roemde tekenaars als Johan Braakensiek, haalden hoge oplagen en beleef den vele drukken. Uit het leven van Dik Trom. dat oorspronkelijk verscheen in 1891, beleefde bijvoorbeeld, tot in onze tijd toe, bijna honderd drukken. Kieviet, die dorpsonderwijzer was in het aan de IJsselmeerdijk gelegen Geestgronden, 9 (2002), nr. 4 107

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 11