Australische Compagnie op, die de ontdekkingstocht ging organiseren. In juni 1615 vertrokken van Texel onder commando van expeditieleider Jacob Le Maire twee schepen: de Eendrachtmet schipper Willem Schouten en de Hoorn met als schipper diens halfbroer Jan Schouten. Nadat ze erin geslaagd waren een andere route te ontdekken en via Kaap Hoorn in Indië aan te komen, werd de Eendracht door Jan Pietersz. Coen in beslag geno men. Jacob werd naar Holland teruggezonden: hij overleed op de terugtocht (eind 1616). Na lang procederen werd de nieuwe doorvaart door de Staten- Generaal erkend en moest de VOC schadevergoeding betalen. Het slepende proces over het handelsmonopolie van de VOC werd door Le Maire en de Australische Compagnie echter niet gewonnen. De affaires hebben hem handenvol geld gekost (meer dan anderhalf miljoen gulden), hetgeen te con cluderen valt uit de tekst op de grafsteen in de hervormde kerk van Egmond Binnen (zie hierna). Le Maire in Egmond In het boek van Barreveld komt Egmond nauwelijks aan bod, maar we heb ben hier ook niet te maken met een biografie. Wel is duidelijk dat Isaac. die zich in 1611 definitief uit Amsterdam terugtrok en in Egmond aan den Hoef is komen wonen, in zijn huis aan de Kerkstraat (nu Slotweg 9, waar circa 1823 een hervormde pastorie werd gebouwd en na afbraak daarvan in 1904 op dezelfde plaats een nieuwe, die tegenwoordig bekend staat als de 'oude pastorie') de nodige studie heeft verricht op maritiem, nautisch en geografisch gebied, en vandaaruit zijn Hollandse en internationale netwer ken heeft uitgebouwd om de ontdekkingstocht financieel en organisatorisch voor te bereiden. Toch kon hij vanuit Egmond niet alle zaken regelen, niet alles was dichtbij. In 1619 laat hij de VOC in Amsterdam weten, dat hij de laatste drie jaren meer dan twaalf reizen van Egmond naar Amsterdam heeft ondernomen teneinde financiële schadevergoeding te verkrijgen, en dat zonder succes." Le Maire was zeer actief waar het landaankopen betreft.4' Barreveld wijst erop dat Le Maire. die vóór de oprichting van de VOC al handel had gedre ven met Indië (onder meer met zijn Nieuwe Brabantse Compagnie) en daarmee veel geld had verdiend, veel land kocht in de omgeving van Egmond. In 1598-1600 kocht hij van Lamoraal graaf van Egmont vijf Hofweiden, gelegen ten zuiden van de Hoevervaart en ten noorden van de Hofdijk (nu de Hoeverweg) (kad. A 185-138, zie afb. 21). Voorts het wat oostelijker gelegen huis en erf de Noortmaten (kad. A 129/130). Dat de ter- Geestgronden, 9(2002), nr. 2/3 85

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 41