De verschijning van een boek over Isaac Le Maire en de VOC is voor Ben Hummel aanleiding in te gaan op de inhoud ervan en op zoek te gaan naar spo ren van Le Maire en zijn familie in Egmond. (Red.) B. Hummel SPOREN VAN ISAAC LE MAIRE IN EGMOND Hoe komt het toch. dat zich in de eerste helft van de zeventiende eeuw rela tief zoveel beroemdheden in Egmond aan den Hoef en in de buurt daarvan vestigden? We noemen Isaac Le Maire, René Descartes, Nicolaas Witsen. Eén verklaring kan zijn, dat (zoals iemand in 1854 opmerkte) in die tijd "de overblijfselen van het aloude woud, dat de noordwestelijke kust van Holland van de hoek van Holland af tot aan Texel omzoomdewel niet geheel ver dwenen zijn en meer nog dan in het jaar 1740 reden hebben opgeleverd, om met de schrijvers der Tegenw. Staat der Vereen. Nederl. (dl. VIII, blz. 357) te beweren, dat 'de gelegenheid aldaar is zeer vermakelijk'"." Over de twee laatstgenoemden is geschreven respectievelijk in Geestgronden jrg. 7, nr. 2/3 (augustus 2000) en jrg. 8, nr. 2/3 (augustus 2001 Thans wil ik enige regels wijden aan Isaac Le Maire. In zekere zin is dat actueel, omdat 2002 het VOC-jaar is: 400 jaar geleden werd de Verenigde Oostindische Compagnie opgericht, en Isaac Le Maire is een van de oprichters. In dit jubileumjaar verscheen tussen de talrijke herdenkingspublicaties ook: D.J. Barreveld, Tegen de Heeren van de VOC. Isaac Le Maire en de ontdek king van Kaap Hoorn (Den Haag, 2002). Zoals de titel aangeeft, bespreekt Barreveld met name de rol van Isaac bij de ontdekking van een zeeroute naar Indië rond de zuidelijkste punt van Zuid-Amerika (januari 1616). De ontdekkers gaven die de naam Kaap Hoorn, de straat tussen Vuurland en Stateneiland noemden ze Straat Le Maire (zie afb. 20). Een van dezen was Jacob, de oudste zoon van Isaac Le Maire, de ander Willem Schouten uit Hoorn. De geschiedbron voor de ontdekkingstochten vormen hun journalen, die inhoudelijk geen grote verschillen vertonen. Barreveld neemt dat van Jacob (in 1622 door Isaac uitgegeven onder de titel: Spieglrel der Australische navigatie) als uitgangspunt, voorziet het van commentaar en laat de tekst volledig en in modern Nederlands weerge ven. Op deze wijze kan iedere geïnteresseerde kennis nemen van hun ont dekkingen. avonturen en ervaringen.21 Geestgronden, 9(2002), nr. 2/3 83

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 39