In diens rijke familiearchief trof Kees Blaauboer (1927) een brief aan van de grondlegger van het honderd jaar bestaande loodgietersbedrijf Wesselingh in Egmond aan Zee. (Red.) C. Blaauboer BIJ HET EEUWFEEST VAN LOODGIETERIJ WESSELINGH Met genoegen heb ik het artikel in het Contact met de Egmonden, Bergen en Schoorl van 20 februari 2002 gelezen over het honderdjarig bestaan van loodgietersbedrijf Wesselingh, vroeger Loodgieterij Het Wapen van Egmond geheten. Beschreven wordt hoe de Wesselinghs zich van pompenmakers en koper- en blikslagers tot gespecialiseerde installateurs ontwikkelden. Pieter Wesselingh (1866-1933) was pompenmaker en hij maakte potten, pannen, petroleumstellen en lampenpitten. Die verkocht hij in het winkeltje aan de Voorstraat en hij bracht ze met de hondenkar aan huis. Toen Piet senior zich in 1902 in Egmond aan Zee vestigde, stelde het dorp het nog zonder de gasfabriek en de watertoren. Die werden pas vijf jaar later in gebruik genomen. Dorpspompen zorgden voor die tijd voor de watervoorziening en ook bij particuliere woonhuizen werden wel pompen geslagen. Dat werd gedaan door pompenmakers die tevens het onderhoud voor hun rekening namen. Want de houten zuigers met kleppen van leer sleten snel. In dit verband is het ook aardig te vermelden, dat er ook wonin gen waren met een welput in de tuin. Omdat Egmond aan Zee hooggelegen is, waren die putten heel diep. Net als uit de regenbak werd het water met een 'akertje' (een emmertje met een bolle bodem) naar boven gehaald. Na de aanleg van distributienetten voor gas en water en de ingebruikname van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf in 1907 kwam het installatiewerk pas goed van de grond. Die periode heeft mijn speciale belangstelling, want in die tijd - in 1906 om precies te zijn - begon mijn grootvader Jochem Blaauboer (1866-1947) een timmerbedrijf. Er werd veel met loodgietersbe drijf Wesselingh samengewerkt. Eerst met Piet senior, later met Henk 1909-1987) en nog weer later met jonge Piet 1940). Maar er bestond niet alleen een zakelijke relatie, want het toeval wilde dat de twee families ook vrijwel buren van elkaar waren. In het begin woonde 76 Geestgronden, 9(2002), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 32