In 1718 lieten Gecommitteerde Raden, daartoe aangezocht door het dorps bestuur, de gesteldheid van de kerk onderzoeken. Zij kwamen tot de con clusie dat er geen middel was tot behoud van de toren. De Staten van Holland, de bestuurders van het gewest, gaven toestemming tot afbraak, maar voor het zover was, lanceerde de Amsterdammer Anthony Torck - ook wel Turck genoemd - een plan dat mogelijkheden leek te bieden om de bestaande kustlijn en daarmee de kerk te behouden. De Staten van Holland gingen akkoord met de uitvoering van het plan en stelden daarvoor een bedrag van 20.000,00 beschikbaar. Torck zelf zou het karwei uitvoeren. Hij liet op het strand voor het dorp een van dunne, taaie takken (rijshout) gevlochten barricade aanleggen. Lood recht op deze dam werden drie hoofden van hetzelfde materiaal aange bracht, die bedoeld waren om de kracht van de golven te breken. Door het opbrengen van grond die met behulp van vastgezet rijswerk en stenen op zijn plaats zou worden gehouden, meende Torck een afdoende bescherming van het dorp te hebben bereikt. Rietmatten op het strand tenslotte zouden het stuifzand moeten opvangen en vasthouden. De Beverwijkse landmeter Johannes Rollerus was ingehuurd om als op zichter bij de werkzaamheden aanwezig te zijn. Hij bracht ook het dorp en de nieuwe verdedigingswerken in kaart. Reeds een jaar later verscheen zijn plattegrond samen met vier andere afbeeldingen van het dorp in druk. Een zeventienjarig neefje van Rollerus, de in Beverwijk wonende Aernout Dirksz. Schaap, slager en amateurdichter, was zo onder de indruk van het gebeuren dat hij er in 1718 drie gedichten aan wijdde. In een van die gedichten laat hij de toren van de bedreigde Egmonder kerk zelf aan het woord. Eerst herinnert deze de lezer aan de barre Kerstnacht van 1717: Want doe (door persingh des orkaens) sag men genoomen Van dit hoogh-leggendt dorp ruym dertigh voeten lont, Soo dat de woeste zee soover all is ghekoomen Dat ik (al beevende) gevoel zijn felle stroomen, En nu vol vreese staa seer engh, ja op de kandt. Maar dankzij het 'wonder-werck' van 'den wijt beroemden Mr. Anthony Turck' kon de toren nu 'vol van vreughde' zingen: Geestgronden, 5 (1998), nr. 2 35

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 9