VRAAG EN AANBOD Tweede wereldoorlog De werkgroep 'Egmond en de tweede wereldoorlog' van de stichting Historisch Egmond plaatst enkele kanttekeningen bij het artikel 'Herinne ringen van een oud-Egmond-Binder aan de tweede wereldoorlog' van de hand van P.C. Mooy Geestgronden, jrg. 5, nr. 1 (april 1998). De werk groep bestrijdt, dat de soldaten bij het vliegveld Bergen niets konden doen tegen aanvallende Duitse bommenwerpers, omdat er zand in de munitiekis- ten zou hebben gezeten. "Er is in de meidagen van 1940 wel degelijk door de bemanning van de luchtdoelartillerie bij Bergen op Duitse vliegtuigen gevuurd; helaas zonder veel resultaat. Het verhaal dat munitiekisten met zand gevuld zouden zijn, doet al jaren hardnekkig de ronde en duikt onder andere op in verhalen over de strijd bij de Grebbeberg, de strijd om de Moerdijkbruggen en de strijd rond de vliegvelden in het westen van het land. Juist bij deze laatste acties is zelfs aanzienlijke schade aan de Duitse Luftwaffe en Fallschirm-Truppen toegebracht. Ongetwijfeld zal een enkele munitiekist door toedoen van saboteurs niet de munitie hebben bevat die daarin thuishoorde. Wij hebben echter van dergelijke voorvallen op vlieg veld Bergen nooit bewijs kunnen vinden. Ook het plukken van duindoornbessen voor de jamfabriek in Duitsland acht de werkgroep onwaarschijnlijk. Zijn die bessen niet giftig en worden bra men bedoeld? En waren die niet voor eigen gebruik bedoeld? Het duinge bied was overigens grotendeels niet toegankelijk Sperrgebiet Het schijnvliegveld tussen Vennewatersweg en de Zanddijk is een aantal malen gebombardeerd of aangevallen. Er waren dus zeker wel geallieerde vliegers die het bedrog niet in de gaten hadden en hun bommen daar lieten vallen", stelt de werkgroep tot slot. (Contactpersoon is Rob Leijen, Anna van Burenlaan 48, 1934 GV, Egmond aan den Hoef, tel.072-506.7856 (na 19.00 uur)Q 58 Geestgronden5 (1998), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 32