Kees Blaauboer uit Egmond aan Zee beschrijft aan de hand van een aardige brief van zijn vader, hoe deze, timmerman, in de tweede wereldoorlog tot postbestel- ler werd benoemd en in die hoedanigheid de Sammerpolder en Egmondermeer bestreek. Ook in het poldergebied hebben sindsdien de nodige veranderingen plaatsgevonden. Opmerkelijk is het grote aantal branden. (Red.) C. Blaauboer POSTBODE VAN DAG TOT DAG Vroeger werden veel nieuwtjes door middel van briefpost uitgewisseld. Veel andere mogelijkheden waren er niet, als mensen op enige afstand van elkaar woonden. Telefoon was nog een schaars goed en communicatiemid delen als fax en E-mail waren nog niet beschikbaar. Binnen de familie Blaauboer zijn veel brieven bewaard gebleven. Het is interes sant deze vele jaren later door te nemen en de nieuwtjes van weleer over de familie, het dorp en vele andere zaken die hadden plaatsgevonden door te lezen. Zo schreef mijn vader Gerrit Blaauboer (1893-1984) in oktober 1944 aan zijn vader en moeder in Hilversum. De brief ging onder meer over de Sammerpolder en de Egmondermeer. Eerst zal ik uitleggen wat voor binding de familie Blaauboer uit Egmond aan Zee met de Egmondermeer heeft. Begin 1900 woonde op de boerderij Zuidermeer aan de Hoevervaart ene Joannis Nagelhout. Hij was getrouwd met Grietje Blaauboer (1852-1921) en zij was een zuster van mijn opa Jogchem Blaauboer (1866-1947). Mijn vader Gerrit moest dus 'tante Grietje' zeggen. In zijn jeugdjaren ging hij veel op de boerderij logeren. Dan liep hij van Egmond aan Zee, over de dijk langs de Hoevervaart naar boerderij Zuider meerook wel genoemd de boerderij van Nagelhout. Hij vermaakte zich in de stal en op het land met de beesten, speelde bij het water aan de slootkant en hielp hier en daar een beetje mee. Opgetogen kon hij vertellen, hoe hij met zijn oom mee mocht rijden met paard-en-wagen en over de Kalkovens- weg richting Alkmaar naar de veemarkt op het Waagplein. Na gedane zaken werd er opgestoken in Valks lunchroom (op de hoek van de Magdalenenstraat). Hij werd onthaald op heerlijke warme kadetten met grote klonten roomboter en suiker ertussen, zodat de smeltende boter langs zijn vingers liep. Ook andere boeren deden zich er tegoed aan. De lunch room stond in die tijd dan ook bekend als het 'boerenvreethuis'... Geestgronden, 5 (1998), nr. 2 43

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 17