maar in die tijd was het niet ongewoon dat de ambten van landmeter en notaris in één persoon verenigd waren. Het gezin Rollerus telde in het jaar dat het naar Beverwijk kwam drie kin deren, allen meisjes. In 1676 werd er een zoon geboren die de naam Johan- nes of Hans kreeg. In het doopboek van de gereformeerde (=hervormde) kerk van Beverwijk schreef men hem in als Hans. Later zou hij beide namen door elkaar gebruiken. Intussen weten wij dat hij de man zou wor den aan wie we het ontstaan van de hier besproken kaart van Egmond te danken hebben. Behalve Egmond aan Zee heeft Johannes Rollerus nog andere gebieden in kaart gebracht. Tot dusver kennen we van hem: - een mooie, gedetailleerde plattegrond van de heerlijkheid Castricum, die in 1737 is uitgegeven en is opgedragen aan Lieve Geelvinck, heer van Castricum. Het Beverwijks museum heeft ook van deze kaart een exem plaar; - een 'gemete kaerte van de stede Beverwyk', gedateerd 1729, en als plaat 20 opgenomen in het 18de-eeuwse plaatwerk Hel Zegenpralent Kennemer- lant. (In de tekst van dat boek spelt men zijn naam als Rollerius, maar dat moet een vergissing zijn); - een plattegrond van het 'Huis te Kastrikum of Kronenburg', opgenomen als inzet van plaat 1 in hetzelfde boek; - een kaart in handschrift, gedateerd 1728, van 'een gedeelte in de Mooie duynen aghter de Zantpoort in Velzen'. Deze kaart bevindt zich in het Algemeen Rijksarchief (inv. Hingman 43). Erg omvangrijk lijkt het oeuvre van Johannes Rollerus niet te zijn. Mis schien heeft dat iets te maken met het feit dat hij nog andere betaalde bezigheden had. We zagen al dat hij in 1718 opzichter was bij de aanleg van rijswerken op het strand van Egmond, maar van meer betekenis zal zijn geweest dat hij van 1705 tot 1729 het ambt van schout en secretaris van Castricum bekleedde. Het gold blijkbaar niet als een bezwaar dat hij daar in die tijd niet woonachtig was. In zijn functie van schout en secretaris had hij voortdurend te maken met de toenmalige heer van Castricum, de invloedrij ke Lieve Geelvinck, die onder meer bij herhaling burgemeester van Am sterdam was. Bij de bespreking van de plattegrond van Egmond merkten wij al op dat het kaartbiad mede is opgedragen aan Lieve Geelvinck in zijn functie van commissaris bij de uitvoering van de kustverdedigingswerken. Het is zeer wel denkbaar dat Rollerus zijn baantje van 'opsiender van gemelte wercken' aan Geelvinck te danken heeft gehad. 38 Geestgronden, 5 1998), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 12