om koopvaardijschepen in de buurt de weg te wijzen. Maar ook de vissers van het kustgebied - de Zijdenaars zoals men toen zei - konden zich erop oriënteren. Voor Egmond aan Zee was de visserij het belangrijkste middel van bestaan. Men maakte daarbij vooral gebruik van pinken: kleine, open, platboomde zeilscheepjes die gemakkelijk op het strand konden worden getrokken. Op de plattegrond zijn ze duidelijk te zien. De afslagers van het dorp zorgden voor de verkoop van de aangevoerde vis. Die vond gewoon op het strand plaats. Het gezicht op Egmond vanuit zee, rechtsonder op het kaartblad, toont zo'n verkoping. De afslager staat bij de uitgestalde vis in het midden, de kooplustigen staan er in een kring omheen. Een 18de-eeuwse poëet bezingt zo'n Egmonder gebeurtenis aldus: De afslager komt van duin reeds herwaards draaven. Geen wonder: want zyn ampt brengt voordeel meê. Ai ziet dat zyn patrysen van de zee. Die tongen 'k zou myn tong en kakebeenen Tot dit banket wel aanstonds willen leenen. Claas Bruin Bovenaan het kaartblad heeft de uitgever als inzet nog een plattegrond van Egmond anno 1686, die wij al ter sprake brachten (afb. 3) en een vogel vluchtgezicht op de rijswerken van 1718 opgenomen. Een landmeter van Beverwijkse bodem Johannes Rollerus, 'geswooren lantmeeter tot Beverwijck' verdient wat meer aandacht dan hij tot dusver heeft gekregen. De plattegrond van Egmond aan zee is vermoedelijk een van zijn eerste opdrachten geweest. Hij werd, na geëxamineerd te zijn, op 21 maart 1719 als beëdigd landmeter 'geadmitteerd' toegelaten) door het Hof van Holland, dat in Den Haag gevestigd was. Johannes zal het vak geleerd hebben van zijn vader, Arent Engelse Rollerus (1636-1716), die ook landmeetkundige was. Arent Engelse woonde aan vankelijk met zijn vrouw Hilletje Honger(s) en hun kinderen in Velsen. In december 1674 verhuisde het gezin naar Beverwijk. Naar alle waarschijn lijkheid vestigde het zich in het huis aan de Breestraat dat aan de noordkant van het stadhuis stond. Dat pand had Arent Engelse in de zomer van 1674 gekocht. Het valt op dat hij in de koopakte als notaris wordt aangeduid. Geestgronden, 5 (1998), nr. 2 37

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 11