Burenlaantje (noorddeel van de huidige Dom Huybenlaan) en de Venne- watersweg. In de 17de en 18de eeuw lagen hier onder meer lijnbanen en was het 'welbeplant' met elzen en iepen.7 Dat betekent, dat De Krijt in het zuiden door veel groen begrensd werd! De aangehaalde bewering van dominee Craandijk dat er op het Krijtveld niet alleen met woorden maar ook met de wapenen 'in het krijt getreden' werd, gaat toch te ver. Evenals de romantische, typisch 19de-eeuwse sug gestie dat De Krijt als 'een lustig tornier', een ridderlijk toernooi- en exerci tieveld heeft gediend.8 Hier zijn nooit bewijzen voor geleverd. Wel wordt in etymologische woordenboeken het woord 'krijt' in het algemeen omschre ven als een in de grond gekraste of gekerfde kring of kampplaats oorspron kelijk de omheinde ruimte waarbinnen de tweestrijd gevoerd werd' d Verstening van een dorpsplein Hoe groot was het Krijtveld eigenlijk? Het Historisch Kadaster geeft voor de 17de en de 18de eeuw de volgende begrenzing: in het oosten het Schulpstet (het dorpshaventje aan het begin van de Bindervaart naar Alkmaar), in het zuiden de Langestraat, in het westen een 'lijweg' (tegen woordig De Krijt geheten) met daarnaast twee smalle stroken land langs Zorgwijk die ook tot De Krijt gerekend werden en in het noorden enkele boerenerven bij het (in 1954 verdwenen) Pad over de Wingerd. Dat ver schilt dus niet zoveel van de huidige situatie, met dien verstande dat we de noordwestpunt (voorbij de kruising Boonakkersteeg - Kloosterweg. het zui deinde van het Luilaantje) erbij moeten denken. De omvang was bijna 6000 vierkante meter.10 Een fiks plein dus. Op het eerste paneeltje van mijn Krijt-vierluik (afb. 1) heb ik geprobeerd dit te reconstrueren. Ook al mocht De Krijt niet 'betimmerd' worden door de heer of zijn historische rechtsopvolgers, toch blijken er volgens het kadastrale minuutplan in 1830 wel degelijk enige bouwsels van gemeente lijke origine en met een openbare bestemming op te staan: namelijk een raadhuisje (R) en een schooltje (SI). Op de dorpsplattegrond van Helling- werff uit 1841, zoals gereproduceerd in Geestgronden jrg. 4, nr. 2 (juli 1997), zien we deze school in de noordoostpunt bij Het Stet liggen, met een halve maanvormig schoolplein er onder. Op een stafkaart uit 1892-1905 valt duidelijk af te lezen hoe sterk de bebouwing in de tweede helft van de vorige eeuw al is opgerukt. Enkele steekproeven uit de perceelsgewijze kadastrale legger bevestigen dit beeld." In 1865 is er een nieuwe, grotere Geestgronden, 4 (1997), nr. 3/4 57

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 7