In zo'n ontwikkeling kan het niet anders, dan dat de meest bekende van het Egmontgeslacht er een prominente plaats in krijgt. Ik was er dan ook blij mee, dat uit een plaatselijk initiatief de stichting Standbeeld Lamoraal werd geboren; nadat al eerder gefilosofeerd was over de wenselijkheid van een standbeeld en nadat geconcludeerd was dat de kans op succes niet groot zou zijn wanneer het initiatief zich zou beperken tot een simpele vraag aan de gemeenteraad om een beeld van Lamoraal te financieren. Omdat de initiatiefnemers in hun huwelijk het bloed van Egmond en Zottegem met elkaar vermengden kan het ook niemand hebben verbaasd, dat al snel naar het Zottegemse beeld van Lamoraal, in tweevoud in die stad aanwezig, werd gekeken. Na een besluit van ons gemeentebestuur, dat zich erop baseerde dat de beide beelden met hun eigen geschiedenis deel zouden moeten blijven uit maken van Zottegems historie en dat de vraag om een ervan naar Egmond te verhuizen in Zottegem tot politieke beroering aanleiding zou geven, werd het een derde beeld, dat straks na de overdracht ons eigen bezit mag heten. De stichting heeft het door haar initiatief mogelijk gemaakt dat nu daad werkelijk een eerste voor iedereen zichtbare stap gezet is op weg naar de verdere ontwikkeling van het cultuurhistorisch centrum van de gemeente. De bestuursleden hebben dat gedaan met veel inzet en inventiviteit, en daarvoor passen veel waardering en grote dankbaarheid. Die wil ik graag tot uitdrukking brengen, door de leden van het bestuur elk een kaars te overhandigen, vervaardigd in de nijverheid, die, zou het kas teel nog bestaan tegenwoordig wellicht een concurrent van nijverheid op het slot zou zijn geweest, maar nu uniek is in Egmond: te weten de kaarsen makerij van de Abdij; en ze zijn voorzien van een beeltenis van Lamoraal. Zolang de kaars brandt, zal zij u aan uw inzet voor het beeld blijven herin neren. Uiteraard gaat mijn dank ook uit naar al diegenen die de totstandkoming van het beeld mogelijk hebben gemaakt, zowel in financiële zin als door medewerking, als door het uitvoeren van een verstrekte opdracht als door morele steun. Door de wijze waarop het bestuur heeft gedaan wat het heeft gedaan, zijn er al velen bij het beeld betrokken. Daardoor is al voordat het beeld hier was, het gevoel ontstaan dat het ons beeld is, waarmee Lamoraal 82 Geestgronden, 4 1997), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 32