de abdij, zijn bepalend geweest voor de ontwikkeling van de Egmonden; van bestuurscentrum van meer dan regionale betekenis, dat het eens was, tot de plattelandsgemeente die het daarna is geworden. Tijdens zijn leven heeft Lamoraal voor deze streken in politieke zin weinig directe betekenis gehad. Van directe betekenis voor ons was meer de graaf, die om zijn bezittingen te verbeteren samen met Van Brederode in deze streken aan het bedijken sloeg, en zo de stoot heeft gegeven tot inpoldering van de Egmonder- en Bergermeer, waarna de agrarische sector zich hier verder heeft kunnen ontwikkelen. De polders die Lamoraal achterliet, zijn er nog altijd en bepalen ook van daag nog het kleine, open groene hart tussen 'kaas en kust', waarover ook in deze tijden nog steeds veel te doen is. Het is verwonderlijk, dat in de Egmonden zelf tot voor kort zo weinig aan dacht werd besteed aan dit rijke verleden, waarvan de sporen in Egmond aan den Hoef nog zo prominent aanwezig zijn. Gelukkig is daarin verandering gekomen door activiteiten vanuit het dorp zelf, waarin als het om de historie gaat onze huishistoricus Jan Lute een centrale plaats inneemt, en door de activiteiten van de Stichting Historisch Egmond, die niets nalaat samen met het Museum van Egmond om de belang stelling voor Egmonds geschiedenis te vergroten. Inmiddels heeft de vernieuwde belangstelling voor deze geschiedenis tot veel dingen geleid, waarvan de belangrijkste zijn de wedergeboorte van de band met Zottegem, de stad in Vlaanderen die zich met trots als Egmontstad profileert; en het besluit van de gemeenteraad Egmond nader te willen pro fileren als badplaats met een rijke cultuurhistorie, te beleven in Egmond zelf en de directe omgeving, de Kennemer-regio met Alkmaar als belang rijk kristallisatiepunt. In dat kader past het natuurlijk ook het historisch centrum van Egmond aan den Hoef, de fundamenten van het slot. de Slotkapel en zijn omgeving een centrale plaats te geven in onze cultuurhistorische identiteit. En willen wij deze identiteit verder ontwikkelen, dan zal het natuurlijke centrum daarvan ook ontwikkeld moeten worden. Daarover zijn in deze periode de discus sies volop gaande. Geestgronden, 4 1997), nr. 3/4 81

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 31