belangrijke rol moet hebben gespeeld bij zijn beslissing een voorbeeld te stellen en daarvoor een figuur te offeren, die bij succes van deze actie het absolute karakter van zijn heerschappij zou onderstrepen. Door zijn terechtstelling groeide echter Lamoraal voor degenen die opposi tie voerden tegen het Spaanse gezag uit, tot de vrijheidsheld, aan wie Von Goethe in zijn aan hem gewijde treurspel Egmont als laatste woorden in de mond legt: "Mijn bloed, en dat van vele edelen, nee, het werd niet voor niets vergoten. Schreeuwt door, Braaf VolkDe godin der overwinning voert u aan! En zoals de zee door uw dijken breekt, zo breekt, zo stort de muur der tirannie ineen en spoelt van zijn basis die hij zichzelf aanmal weggerukt, weg.En als het tromgeroffel, waarmee hij voor zijn executie wordt opgehaald klinkt, zegt hij: "Hoort! Hoort! Hoe vaak riep mij dit geluid tot een vrije schrede naar de velden van strijd en van overwinning! Hoe opgewekt betraden de strijders een gevaarlijke, roemrijke weg! Ook ik schrijd een eer\'olle dood uit deze kerker tegemoet, ik sterf voor de vrijheid, waarvoor ik geleefd en gevochten heb, en waarvoor ik mij nu lijdzaam opoffer. Het zijn echter de woorden van de toneelschrijver, die tot de verbeelding spreken en zo de voeding van de legende vormen. De inzet van Lamoraal en anderen mag dan voor een belangrijk deel inge geven zijn door de wens tot behoud van de eigen machtsposities, de gevol gen van de vrijheidsstrijd die daarop volgde zijn zeker bepalend geweest voor de inrichting van het openbaar bestuur in de jaren daarna, waarin gewesten en gemeenten een belangrijke plaats innamen. Een staatsgezag dat zich aanvankelijk beperkte tot buitenlandse zaken en defensie, sterke autonome gewesten, en steden en plattelandsgemeenten met een breed takenpakket was in een paar woorden gezegd het bestel dat uit de strijd ontstond, waarin collegiaal bestuur van colleges van gedepu teerden en van schout en schepenen zoals we dat vandaag de dag nog ken nen de uitoefening van de feodale macht voorgoed aan banden legde. Wat Lamoraal probeerde te doen met diplomatie, escaleerde na en mede door zijn dood tot een revolutie waarin een klein land zich aan een grote mogendheid wist te ontworstelen. De terechtstelling van Lamoraal, de verbeurdverklaring van zijn bezittin gen, de strijd tegen de Spanjaarden en de verwoesting van zijn slot en van 80 Geestgronden, 4 1997), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 30