Daarna was het jarenlang stil rond Lamoraal. In de negentiende eeuw groeide hij uit tot een vrijheidsheld en een symbool van verdraagzaamheid en tolerantie. Die eeuw is door historici wel de 'Egmont-eeuw' genoemd. In 1852 werd in Brussel een standbeeld geplaatst van de graven van Egmont en Hoorne. Zottegem, de plaats waar het graf van Lamoraal en zijn gemalin Sabina zich bevindt, richtte in 1872 een gietijzeren beeld van de graaf op. Daarvan werd in 1968 een bronzen kopie gemaakt. Zo'n vijfentwintig jaar geleden vatten Gert Belleman en Lucas Mooij. twee leden van muziekvereniging Lamoraal van Egmont bij een bezoek aan Zottegem al het plan op ook in Egmond aan den Hoef zo'n Lamoraalbeeld te realiseren. Bijna vijf jaar geleden werd de stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont opgericht. We zijn blij. dat het beeld nu gerealiseerd is. Ook al heeft het pro ject de nodige voeten in de aarde gehad. We zullen u de details besparen. Anonieme schenkers hebben het financieel mogelijk gemaakt, dat wij van daag het beeld onthullen. De gemeente Egmond heeft de sokkel betaald en de sponsors hebben de voorbereidende activiteiten en de festiviteiten rond de onthulling bekostigd. Wij zijn hun zeer erkentelijk. De Stichting Standbeeld sluit graag aan bij de 19de-eeuwse traditie, waarin Lamoraal als toonbeeld van tolerantie werd gezien. Het beeld zal zo dade lijk officieel door de stichting aan de Egmondse gemeenschap worden overgedragen. Onze eregast, de Spaanse Ambassadeur zal als getuige teke nen. Vanuit historisch oogpunt stellen wij ten zeerste op prijs, dat Zijne Excellentie J. Pons het beeld vanavond zal onthullen. Tenslotte: kunstenaar Rob Cerneiis uit Monnickendam heeft voor de stich ting een borstbeeldje van Lamoraal ontworpen. We hebben er vijftien laten gieten. Via burgemeester Brommet willen wij onze anonieme schenkers een exemplaar doen toekomen. Een van de Lamoraals zal dat nu overhandigen. Wij schenken hierbij de Egmondse gemeenschap eveneens een exemplaar. Dat tweede borstbeeldje overhandigt een van de Lamoraals aan burgemees ter Brommet. En zoals u weet zijn er nu drie Lamoraalbeelden. twee in Zottegem en een in Egmond. Gelukkig heeft de gemeente Egmond nóg een exemplaar Geestgronden, 4 1997), nr. 3/4 77

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 27