Op zaterdag 11 oktober verrichtte de Spaanse ambassadeur J. Pons om 20.00 uur de feestelijke onthulling van het standbeeld van Lamoraal van Egmont. Toen had in dorpshuis Hanswijk de officiële overdracht van het beeld door de stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont aan de Egmondse gemeenschap al plaatsge vonden. Bij die gelegenheid werden er enkele toespraken gehouden. Die van vice-voorzitter Jos Hof namens de stichting Standbeeld en van burgemeester Enno Brommet namens de gemeente Egmond acht de redactie ook uit historisch oogpunt de moeite van het afdrukken waard. (Red.) J. Hof LAMORAAL VAN EGMONT Toespraak bij de overdracht van het standbeeld van iMinoraal Edelachtbare heren, dames en heren, Als degene die het historisch onderzoek van de stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont voor zijn rekening neemt, wil ik graag eerst kort even ingaan op de persoon Lamoraal. Met een standbeeld ter ere van hem hebben wij ons immers de laatste vijf jaar zo intensief bezig gehouden. En door hem zijn wij uiteindelijk hier allen aanwezig. Lamoraal stamde uit een rijk en aanzienlijk geslacht. Hij is niet in Egmond aan den Hoef geboren, maar hier stond wel zijn stamslot. Het geslacht Egmont had zowel in Nederland als in België vele bezittingen. Op een van die bezittingen te Henegouwen is hij op 18 november 1522 geboren. Zijn vader Jan II, graaf van Egmont. was kamerheer van keizer Karei V en volgde zijn heer op de voet. Hij stierf jong, op 28-jarige leeftijd terwijl hij in Italië een opdracht voor de keizer vervulde. Zijn moeder was Fran50i.se van Luxemburg. Van haar erfde hij vele bezit tingen tot in Noord-Frankrijk aan toe. Tot die erfenis behoorde ook Zottegem. Lamoraal had slechts één broer en één zus. Zijn broer Karei stierf in 1541 bij de expeditie naar Algiers, waaraan ook Lamoraal deelnam. Beiden waren in dienst van keizer Karei V. 74 Geestgronden, 4 (1997), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 24