Het moet hem eerst voor de wind zijn gegaan. In 1780 kocht hij de boerde rij het Overcasteel, hij trouwde op 57-jarige leeftijd met de ruim dertig jaar jongere Cornelia Helena Hanedoes en werd in 1795 baljuw en schout van de Egmonden. Daarna ging het echter bergafwaarts. Hoewel hij in 1807 enig eigenaar van de fabriek was geworden, stagneerde de papierafzet en hij kreeg te maken met politieke oppositie tegen zijn beleid en met kritiek van aandeelhouders en werknemers. Bij zijn dood in 1819 op ruim tachtig jarige leeftijd stond de papiermolen stil. Deze werd kort daarna voor afbraak geveild, waarmee de papierindustrie uit Egmond verdween. In zijn nalatenschap bevonden zich wel veel grondbezit en vele riemen papier, maar ook een lange lijst met schulden. Daarmee heb ik voor mezelf een voorlopig beeld gekregen van de voorou ders waaruit ik ben voortgekomen en van hun bedrijvigheden. De streek tussen Alkmaar, Bergen en de Egmonden en vooral ook de verschillende gezichten van de Egmonden zijn me vertrouwd geworden. In verschillende jaargetijden heb ik genoten van de steeds wisselende aspecten. Ik zag reproducties van schilderijen van de Amerikaanse schilders uit het begin van deze eeuw en ander beeldmateriaal. Veel kennis over de mensen, hun activiteiten en de gebouwen is terug te vinden, veel vraagtekens heb ik nog moeten laten staan. Tijdens mijn onderzoek kwam ik in contact met ver schillende plaatselijke activiteiten rond de historie van de Egmonden en met de mensen erachter. Bij mijn overwegingen over hoe het verder zou moeten met de familiestichting, heb ik ook gedacht aan de mogelijkheid iets van dit alles bijeen te brengen en te laten zien. Steeds weer stuitte ik op dat wonderlijke bouwwerk, het Overslot of Overcasteel, en op de inspan ningen om de historie van het gebouw te achterhalen. Zou hier bij elkaar gebracht kunnen worden in een geordende vorm wat her en der aan voor werpen, afbeeldingen en teksten aanwezig is over de vele activiteiten uit de rijke geschiedenis van de Egmonden? Ik raak er steeds meer van overtuigd dat het een gemiste kans zou zijn als men dat niet voor elkaar zou weten te krijgen. (Jacob Veenhuysen Kloosterstraat 61 1398 AL MUIDEN Tel/fax: 0294-261432) Geestgronden. 4 1997), nr. 3/4 73

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 23