Jacob Veenhuysen vertelt hoe hij via zijn familiestichting terecht is gekomen bij zijn voorouders. Het boekje waarop hij doelt is door hemzelf geschreven. De titel luidt De Veenhuysen-Stikkel-stichting 1921-1996. Ontstaan en ontwikkeling van een familiestichting. Het is te verkrijgen door overmaking van 30,- (inclu sief porto) op postgiro 5059494, ten name van Veenhuysen Muiden. (Red.) J. Veenhuysen TERUG NAAR EGMOND Hier nog te toeven, zoo dicht bij hun graf Was, wat de goedheid des Hemels mij gaf! (Uit: Afscheidsgroet aan Egmond aan den Hoef van ds. Adriaan Veenhuysen (1855-1914) Het is moeilijk in mijn herinnering te achterhalen wanneer ik voor het eerst ontdekte dat mijn familie iets te maken had met de Egmonden. Waarschijnlijk hoorde ik op de lagere school wel iets over de Graven van Holland of las ik tijdens de oorlog voor het eerst Fulco de Minstreel. In mijn verbeelding nam ik deel aan de strijd of koos nog liever een warm plaatsje bij de haard. Mijn oudste herinnering in directe relatie met Egmond aan den Hoef laat mij aan de hand van mijn vader stil staan voor de deur van een huis aan de buitenkant van het oude dorp. Mijn vader, arts te den Haag, bezocht er de heer Dokter. Die samenhang van het beroep van de een en de naam van de ander zal wel de reden zijn geweest dat het indruk maakte. Het bezoek had met de begraafplaats te maken, waar de heer Dokter zorgde voor het graf van mijn grootvader die in 1941 was overleden. In ieder geval was die plek ook in mijn geheugen opgeslagen, de hoge bomen, met daaronder de wat slordig gerangschikte graven, daarachter het silhouet van de Slotkapel en ernaast de sombere fundamenten van het Slot. Een duidelijk traceerbaar moment daarna was de begrafenis van mijn grootmoeder op die plek, ergens in het begin van het jaar 1956. Ik zag voor het eerst de Slotkapel van binnen, met het licht door de ramen, de preek stoel in de hoogte. Mijn enige oom, ds. C.M.Veenhuysen, leidde de dienst. Van zijn woorden herinner ik mij slechts de klank van zijn stem en verder de ontroering van het moment, vooral aangewakkerd door het donkere en doordringende geluid van het orgel. Misschien dat ik toen voor het eerst Geestgronden, 4 (1997), nr. 3/4 69

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 19