Dorpsweg (tegenwoordig Abdijlaan), 71.50 m lang, afgegrensd met 'draad schering' (afrastering) en houten hekken van het open terrein rondom en omzoomd met wat iepen. Op de bijhorende wegkaart (schaal 1:1000) ziet het pad er als een omgekeerde ijshockeystick uit: breed van boven en smal van onder.12 Bestond het pad al vóór 1916? Waarschijnlijk wel, want de Ligger bracht doorgaans wegen in kaart die al lang openbaar toegankelijk waren. Desondanks kan ik het pad niet op 19de-eeuwse kaarten terugvin den. Het kan dus best zijn dat het pad ontstaan is ten gevolge van de steeds verdergaande bebouwing door particulieren van het Krijtveld, vooral na de jaren 1890. Wellicht vond de gemeente het toen noodzakelijk worden het 'afstekertje' van het Luilaantje over De Krijt naar de kerk en vice-versa duidelijk af te bakenen, met het oog op het schoolplein, de schuurtjes, ach tererven en mesthopen van enkele woningen en winkels. 'Steegie van Jan Pies Wat kunnen Binders zich nog van het Pad over de Krijt in de jaren '30, '40 of '50 herinneren? Jo Abbo-Zentveld (geboren in 1929): "Het was voor ons kinderen vooral een speelsteegje, een soort verlenging van het aangrenzen de schoolplein. Ja, ik heb er veel gespeeld hoor. Later gebruikten we 't als een achterommetje. Het begin naast mijn ouderlijk huis, de winkel op De Krijt 6 was vrij breed, met een houten hek erlangs en wat bomen. Dan ging Afb. 2: Het Pad over de Krijt als een 'groene- of zandweg' tussen 't Luilaantje (nu De Krijtweg) en de Dorpsweg (nu Abdij laan) over het toen nog vrij open Krijtveld, in aansluiting op de Weg naar 't Klooster; 71 m lang, op een wegkaart 1:1000 uit de provinciale Ligger der Wegen 1916 (foto RANH) 60 Geestgronden, 4 (1997), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 10