Met ontstaan van Hnys ten. Oghe nieuwe stip in de jaren 1989 tot en met 1993 Overleg met de provincie, het idee krijgt vorm Steun van de provincie en vele anderen Initiatief tot behoud van huisvesting en zorgverlening van ouderen in Callantsoog Dick Leguit en Ap de Vries Huys ten Oghe dreigde op het eind van de jaren tachtig gesloten te worden.Toenmalige voorzit ter Ap de Vries en penningmeester Dick Leguit namen toen het voortouw om het verzorgings huis in enigerlei vorm te behouden. Met succes. In deze reportage reconstrueren zij de gebeur tenissen van destijds. Als basis werd gedacht aan een voorziening waarin ou deren konden wonen en alleen die zorg zouden krijgen die echt nodig was. Zorg-op-maat in plaats van een ge lijk basispakket voor iedereen. Tevens werd als uitgangs punt genomen dat echtparen waarvan slechts één part ner zorg nodig had, toch gezamenlijk zouden kunnen gaan wonen in het nieuwe complex. Dit laatste was tot die tijd uitzondering en geen regel. Een aantal keren werd overleg gevoerd met de gedepu teerde ouderenbeleid, Kees Korver. De eerste keer dat de werkgroep daarvoor in Haarlem was, verklaarde de heer Korver dat hij het plan veel te traditioneel vond en vervolgens schetste hij een nieuwe vorm van ouderen zorg. We begrepen er eerst niets van. Pas toen we op de te rugreis koffie dronken bij Van der Valk in Akersloot, be gon het ons te dagen. Een vorm van zelfstandig wonen, gecombineerd met 24-uurs zorg-op-maat. De woningen te bouwen als gewone huurwoningen, een aangebouwd wijksteunpunt als centrale ruimte en afzonderlijke finan ciering van de zorg. Over onze uitwerking van dit idee hadden we vele malen overleg met de provincie. Helaas liep dat in het begin erg stroef omdat we steeds met andere ambtenaren te maken kregen. Dan was de vorige overgeplaatst of ver trokken en had vergeten ons dossier over te dragen... Dus namen wij ons dossier maar mee, dan kon men dat in Haarlem (weer) kopiëren... Op 10 september 1990 besloten de besturen van Huys ten Oghe en de Zandstee het plan gezamenlijk in te die nen en toe te werken naar een fusie van beide stichtin gen. Voor dit plan liep gedeputeerde Korver warm, zijn ambtenaar ouderenbeleid Floor de Jong kwam onze werkgroep versterken. Met de toenmalige Gezinsverzorging en Wijkverpleging werd gesproken over bundeling van de gelden, bestemd voor ouderenzorg in ons dorp. Voor de benodigde ge meentelijke subsidie werd aangeklopt bij ambtenaar Jaap van der Ploeg en voor medewerking van de wo ningbouwvereniging, bouwkundige adviezen en vergun ningen bij ambtenaar Harry Winter. Eind jaren '80 besloot de provincie Noord-Holland (toen verantwoordelijk voor verzorgingshuizen) tot sluiting van een groot aantal, vooral kleinere en als kwalitatief 'min der' beoordeelde, verzorgingshuizen. In plaats daarvan zou een aanzienlijk kleiner aantal, grote nieuwe verzor gingshuizen worden gerealiseerd. Ook verzorgingshuis Huis ten Oghe in Callantsoog stond op de nominatie ge sloten te worden. Het provinciale plan voorzag helaas niet in een nieuw verzorgingshuis in het dorp. Dit mede vanwege de voorgenomen gemeentelijke herindeling met Zijpe, van 1 januari 1990, waarbij Callantsoog als zelfstandige gemeente zou verdwijnen. Daarop namen voorzitter Ap de Vries en penningmees ter Dick Leguit het initiatief om te proberen in Callants oog een vorm van zorg en huisvesting voor ouderen te behouden. Het gemeentebestuur en met name burgemeester Wim Vierhout en wethouder Hermine Keuning zegden hun steun toe. Helaas overleed Hermine Keuning in april 1989 en heeft ze de voltooiing van haar droom niet mo gen meemaken. Er werd een werkgroep gevormd en op verzoek van wet houder Keuning werd Jan de Moei, medewerker oude renbeleid van het gewest Kop van Noord-Holland, als adviseur toegevoegd.

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 9