Lwaan, een grote aanwinst voor het Oorlog Heropbouw* Kees en Els Eigen bedrijf Muja Blokker De redactie neemt regelmatig de middenstand van Callantsoog in de jaren '50 van de vorige eeuw onder de loep. Deze keer zijn we bij Els Zwaan op bezoek, die samen met dochter Rita hierover vertelt. "Een belangrijke vooruitgang, vooral met het oog op een goede middenstand in verband met het vreemdelingen verkeer in Callantsoog." Met deze lovende woorden opende burgemeester Cor- reljé op 22 mei 1954 de prachtige rijwielzaak van het echtpaar Kees en Els Zwaan aan het Dorpsplein. Een goede service aan de gasten was in die tijd hard nodig, want de badplaats moest groeien. Vóór de oorlog stond op deze plek de manufacturenzaak van Kees van Eek. Kees had tijdens de bezetting net als vele andere Callantsogers, moeten evacueren. Het pand werd door de Duitsers in beslag genomen en gebruikt als munitieopslagplaats. Na een enorme explosie in 1943, waarbij ook huizen in de omtrek werden verwoest, werd het gesloopt. Er bleef een kale plek achter die als schootsveld diende voor de vijand. Na de bevrijding bouwde Kees van Eek een nieuwe woonhuis/winkel op Dorpsplein 4 en niet meer op zijn oude stek. In de jaren 1940-1945 zijn veel panden en huizen ver waarloosd en zwaar beschadigd. Aan de nieuwe burge meester Correljé de taak om deze kustplaats te herstel len. In 1947 kwam een wederopbouwplan. Daarin werd besloten dat eerst de houten zomerwoningen van het nooddorp Hollywood herplaatst moesten worden naar de Zeeweg en de Op 't Landtweg. De meeste bewo ners verhuisden mee om de hoogste woningnood op te lossen. De stenen huizen op de duinrand kwamen niet terug. Bunkers werden gesloopt en de eerste woning wetwoningen werden gebouwd. De houten tenthuisjes van Jan Schager werden geweerd, daar kwamen ste nen bungalows voor in de plaats. Ook het Dorpsplein werd aangepakt. De muziektent kwam in 1948 terug. In de bouwperiode 1947-1953, die ontwikkeling in het dorp moest brengen, zag Kees Zwaan kans om een rijwiel zaak in het dorp te beginnen. Kees Zwaan werd geboren op 21 december 1925 aan de Kolksluis, zoon van Gerrit Zwaan, veehandelaar, en Aagje Zwaan-Schager. Els is geboren als Engeltje Glas bergen op 18 mei 1928 in Wieringerwaard, dochter van Cornelis Glasbergen en Hendrika Glasbergen-Buter. Haarvader was werkzaam bij een bollenbedrijf. Kees en Els leerden elkaar kennen op de jeugdvereniging Klein Begin in 't Zand. Terwijl Kees zijn ulo-diploma al op zak had, deed hij nog een cursus techniek in Schagen en haalde hij zijn middenstandsdiploma in Alkmaar. Hij had een baan bij de administratie op het gemeentehuis van Callantsoog, eerst op Hollywood en later in het dorp zelf. Maar hij bleef veel interesse houden voor de techniek. Hij sleutelde graag bij Adriaan Vader, die een taxibedrijf had met een oude Ford en een benzinepomp voor zijn huis op Dorpsplein 30. Kees huurde een kleine ruimte achter diens huis en was in zijn lunchpauze daar met zijn gereedschap vaak te vinden. Toen Kees hoorde dat er een bouwplicht op het Dorpsplein 10 rustte, kreeg hij het idee de lege plaats op het plein te kopen om er een fietsenwinkel te realiseren. Na uitvoerig overleg met Els, zij was verpleegster in het ziekenhuis in Den Helder, en met raad en daad bijgestaan door Kees' vader, lukte het hem zijn wens om voor zichzelf te beginnen waar te ma ken. Kees met de Ford op bezoek bij zijn ouders. De architect en aannemer Borst uit Groote Keeten kreeg in 1953 de opdracht er wat moois van te maken. Het bedrijfspand bestond uit een winkel, een reparatiewerk plaats, een garage en een woonhuis met een mogelijk heid om te verhuren als gastenverblijf. Het bedrijf was veelomvattend. Behalve fietsen kon je er brommers, mo toren en aanverwante artikelen kopen. Later kwamen er stofzuigers, wasmachines en centrifuges bij. Niet alles 6

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 6