Tumult om een schoolmeester School Een uit de hand gelopen volksoploop, 1749-1750 Miit kt mrrfcC'ir mc( Niet Ier. 6 4- Door Lettakonst. too hoos. If ons veel nut crt hci/l Derf ons tic Ivct/ ten he Maar,om het Schuim van't uouc Lr t rnisbririck dccser kunst te tmjde Op dat de tyjfhetd ons bekroond. Verhitte gemoederen en volksoploop Jan T. Bremer Begin november 1749 stierf op 61-jarige leeftijd de vrijgezel schoolmeester-koster-voorzanger en catechisatieleraar Dirk Willemsz. Zeeuw te Den Helder. In zijn laatste levensjaren had zijn neef Cornells (Kees), zoon van broer Cornells, hem in zijn werkzaamheden geholpen. De 25-jarige Kees had een goede stem om als voorzan ger in de gereformeerde kerk de psalmen in te zetten. Hij was bij jeugd en ouders geliefd. Op 13 juli 1749 trouwde hij met Martje Willemsdr. Tuynsaet, ervan uitgaande dat hij na het overlijden van zijn oom diens functie zou kun nen overnemen. Maar het schepencollege, waarin de oud-koopvaardijka pitein Kersje Visser domineerde, wilde een schoolmees ter, die in de winter thuisgevaren jongelui les kon geven in zeevaartkunde. En dat kon Kees Zeeuw niet. Wel gaf Klaas Klein op Huisduinen navigatiecursussen, maar schepen Kersje Visser, de oud-koopvaardijkapitein vond dat die te veel hooi op zijn vork nam. Bovendien moest ook in Den Helder gelegenheid zijn zulke cursus sen te volgen. De dominees van Huisduinen en Den Hel der en een groot deel van de bevolking waren tevreden met Kees Zeeuw en wilden hem als schoolmeester be houden. En daarmee was een conflict geboren tussen regenten en ouders met hun aanhang. Half januari 1750 lag 's zaterdags in de barbierswinkel van chirurgijn Arie Willemsz. Tuynsaet de tekst van een rekest aan de re genten, opgesteld door dominee Lucas Coppens en ge schreven door Aries broer Reinier. De broers waren zwa gers van Kees Zeeuw. De Helderse predikant Coppens en zijn collega van Huisduinen Cornells Timmers zetten als eersten hun handtekening, gevolgd door 117 inwoners waarvan twee niet met name genoemd, omdat ze met een kruis tekenden. De ondertekenaars vertegenwoor digden alle gezindten: twee gereformeerde dominees, 64 gereformeerden, 6 doopsgezinden, 35 oud-katholieken, 7 rooms-katholieken en 3 onbekend. Uit het rekest blijkt dat men de kinderen wilde laten on derrichten in lezen, schrijven en cijferen dooreen school meester, die kon besturen met "een billijke en vriendelijke tugt, tot allerley goede en prijselijke zeeden strekkende" en die bovendien de "gave van leezen en zingen" had, deugden waarin een gereformeerd voorzanger moest uitblinken. Cornells Zeeuw was zo'n man en enige re genten hadden min of meer hun toezegging gedaan aan zijn benoeming te zullen meewerken. Maar toen het ernst werd had het college van schepenen op aandringen van Kersje Visser aan meester Kees een aantal berekeningen voorgelegd, die hij niet tot tevredenheid kon oplossen. De vroedschap achtte zijn kennis te beperkt om navigatieles- sen te geven en benoemde op 4 februari 1750 Dirk Groot, een man van buiten. En daarmee raakten de poppen aan het dansen. tot iemtn •fh ss. „I w I De volgende morgen zonden de regenten bode Dirk Gil- tjes naar Kees Zeeuw om de sleutels van kerk en school te halen. Kees Zeeuw liet hem binnen. Daar trof hij Arie Tuynsaet. Kees zei: "Ik zal je de sleutel van de kerk geven, maar niet van de school, want daar ligt nog goed van mij in." Arie Tuynsaet: "Kees, geef voor den donder geen sleu tels van de school, voor en aleer we uitgemaakt hebben wie hier meester zal zijn." Na gepraat over en weer gingen ze gedrieën naar de school. Onderweg kregen ze toeloop van sympathisanten en nieuwsgierigen. Eenmaal in school groeide de oploop buiten snel aan. Arie Tuynsaet liep naar de deur: "We zul len zien wat het volk zegt," en op het schoolpad luidkeels: "Wie voor Kees Zeeuw getekend heeft, kan in de school

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 2