Gedenkbord 1741 Microscopisch onderzoek Vernislagen verwijderen Gaatjes vullen en retoucheren Eltjo Hoogenraad Na maanden restauratie is het gedenkbord teruggeplaatst boven de deur aan de westzijde van de kerk. De onthulling vond plaats op zaterdag 24 november 2012 tijdens de open dag ter ere van de voltooiing van de restauratie van de kerk. De burgemeester van Zijpe en een nazaat van de familie Van der Mieden, de vroegere schenker van het gedenkbord, voltrokken de officiële handeling. Hieronder een tweede artikel over de restauratie. Tijdens de restauratie van het gedenkbord is microsco pisch onderzoek gedaan naar de opgebrachte verflagen. Met behulp van ultraviolet licht zagen de restaurateurs dat de letters uit twee verschillende lagen verf bestaan: onder de oudste dunne laag met veel beschadigingen en bar sten, daarboven een laag van witte, vrij dik opgebrachte loodverf met duidelijk zichtbare kwaststrepen. Deze twee lagen zijn gescheiden door een laag stof en vuil. Waar schijnlijk is de bovenste laag in 1850 aangebracht zon der de ondergrond goed schoon te maken. Op de tweede verflaag zijn in die tijd en ook in latere jaren in totaal vier lagen vernis aangebracht. De sterk vergeelde vernislagen heeft de restaurator waar mogelijk verwijderd. Voor de randen van het bord en de wapenschilden liet men een doekje met ethanol enkele minuten inwerken op de vernis waar na dat gedeelte met een droge tissue schoonge maakt werd. De zwarte ach tergrond van het tekstgedeelte bleek echter zeer ge voelig voor deze behandelmethode. Met het verwijderen van de vernislagen zou de zwarte verf zeker beschadi gen. Omdat de ver geling nauwelijks effect had op de zwarte kleur, is be sloten om het zwart zo te laten en alleen van de letters de vernislagen af te halen. Elke letter afzonderlijk is met een wattenstaafje met ammoniak behandeld. Vervolgens zijn de letters en de randjes vlak er omheen heel voorzichtig schoongemaakt met ethanol en gewassen met gede-ioniseerd water om alle residu van de ammoniak te verwijderen. Alle schroeven, die soms dwars door de letters en de wa pens heen in het bord gedraaid waren, zijn eruit gehaald. Ook de roestende spijkers die de verf verkleurden en klei ne propjes stopverf omhoog drukten zijn verwijderd. De ontstane gaten zijn gevuld met op maat gemaakte stokjes balsahout. De resterende openingen van de schroefgaten, de klei nere gaten en andere beschadigingen kregen een zwarte folie-achtige smeltvulling. Hiervoor werd een verwarmde spatel gebruikt waarmee de substantie in de openingen/ gaten aangebracht en vlak afgestreken werd. Om alles echt glad af te werken, werd een doekje met verdunner voorzichtig over de behandelde oppervlaktes gestreken. De beschadigingen zijn geretoucheerd met een op kleur gebrachte poederpigment-verf. Tenslotte is over het hele bord een nieuwe matte vernislaag aangebracht die ook na vele jaren nauwelijks verkleuring geeft. Wij hopen dat dit in historisch opzicht voor Callantsoog zo waardevolle gedenkbord na deze grondige restauratie weer lange tijd mee kan. 65

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 5