Uit de kast Ontwikkelingen Kleverig Manpower In de klas mocht je op vrijdagmiddag ook een boek pak ken als je klaar was met je werk en brak het stillezen-uur aan. Meester Lastdrager had in het lokaal een met jeugd boeken gevulde kast, alleen bestemd voor op school. Bij hoge uitzondering mochten die soms mee naar huis. Daarvan weet ik onder meer nog De Katjangs en Hoe de Katjangs op de kostschool van Buikie kwamen. In 1971 woonde ik met man, één kind en zwanger van de tweede aan de Duinweg. Op een dag kreeg ik een telefoontje: een verzoek om langs te komen bij mevrouw Kloosterboer. Zij vroeg of ik er wat voor voelde om me dewerker te worden. Mijn eerste baan als vrijwilliger! Eén avond per week de uitleen verzorgen. Als zijnde dol op lezen en verknocht aan boeken zei ik gelijk ja. De boe kencollectie groeide gestaag. De bibliotheek had 't zaal tje inmiddels verlaten en bevond zich in het Dorpshuis. De werkplek bleek een middenkamer zonder ramen met boekenplanken rondom en kunstlicht. Nu zat ik zelf achter de tafel, 'nam boeken in', plukte gevraagde boeken uit de kast en noteerde de nummers op de kaarten. Ik had geen contact met collega-uitleners, leder werkte op een andere avond. Aan teambuilding, om eens een eigentijds woord te gebruiken, werd toen nog niet gedaan. Er kwam tijdelijk een eind aan dit werk toen wij naar het buitenland vertrokken wegens baggeropdrachten. Eerst een klein jaar in Brazilië en aansluitend drie jaar in Zuid- Afrika. Bij terugkomst in 1976 meldde ik me weer bij de bi bliotheek, die intussen in de oude lagere school een plek had gekregen. (De basisschool was verhuisd naar een splinternieuw gebouw). Twee lokalen en 't zaaltje waren verbouwd tot één grote ruimte. Aan de vele grijsmetalen kasten gevuld met leeswerk was het flink toegenomen be stand af te lezen. En toe maar, tapijt op de vloer! Men kon kiezen uit allerhande rubrieken, alfabetisch gerangschikt. De inleverdatum werd in de boeken gestempeld, in plaats van geschreven. Drie weken de tijd om je boeken, tijd schriften, informatiemappen te lezen. Een dubbeltje boete bij te laat terugbrengen. Achter de balie zaten meestal twee medewerkers. Een derde liep rond om boeken op te ruimen met een handige kar, een soort kleine boekenkast op wielen, dus geen gesjouw. De uitleenuren waren uitge breid naar meerdere middagen en avonden. Om dit alles draaiende te houden groeide de groep vrijwilligers mee. Plakplastic deed z'n intrede. De boekbanden bleven er veel langer netjes mee. Menig uur werd besteed aan het beplakken van nieuw ingekomen boeken. En o wee als het plastic per ongeluk vastplakte aan je arm of het tafeloppervlak. Dan was het een heel gehannes het los te krijgen en niet meer bruikbaar. Het beste was met z'n tweeën dit karwei aan te pakken: de een hield het boek in bedwang, de ander worstelde met het plastic. Het vrijwilligersteam bestond jarenlang alleen uit vrouwen tot op een dag een man ziin intrede deed: Theo van Vliet, een kwieke oudere meneer van ergens in de zeventig. Jarenlang stak hij met veel plezier de handen uit de mou wen. Theo had er helemaal geen moeite mee de enige man te zijn te midden van al het vrouwvolk. We vierden zelfs zijn 80ste verjaardag in de bieb met koffie en gebak en een toepasselijk lied! Proost Theo!' foto Dymph Molenaar Vlnr: net nog zichtbaar mevr. Van Vliet, Marjo, Dymph,Josine (bibliothecaresse), Theo, Marijke, Hermien, twee familieleden

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 3