Van potloodkrabbels tot plug in Dymph Molenaar De bibliotheek zoals we die tot nu toe kennen gaat drastisch veranderen. De balie met aan spreekbare mensen aan de computer verdwijnt. Plannen laten zien dat het een uitleenpunt gaat worden, waar de boeken 'uit de muur' komen, gelijk de bamibal en de kroket. Met het oog op de nabije toekomst gericht, gaan mijn gedachten terug naar het verre verleden als beginnend lezer. Later was ik een jaar of 25 werkzaam als vrijwilliger in de Callantsoger bieb. Leesvirus-besmetting Na de eerste twee jaren op de lagere school had ik het le zen aardig onder de knie. Het leesvirus kreeg me meteen te pakken. Jeugdcentrum 'Ons Huis' aan de Zaanweg in Wormerveer was oorspronkelijk een statig herenhuis van drie verdiepingen en bevatte vele verschillende kamers. Kleine kinderen konden er naar een peuterspeelgroep. Sinterklaas kwam er op bezoek. Was je wat ouder, dan waren er allerlei handenarbeidgroepjes. In de grote zaal werden 'stomme' films gedraaid, met vertelde tekst door mevrouw Tromp, de directrice. En je kon terecht in de huis bibliotheek. Het eerste boek dat ik las was Het klokje van zeven uur en dus... Allemaal korte verhaaltjes om voor te lezen voor het slapengaan. (Iemand deed dat elke avond op de radio). En de boeken over Lijsje Lorresnor vond ik geweldig. Die gingen over een arm meisje dat heel mooi kon boetseren met boter, de figuurtjes kwamen in de eta lage van de melkboer te staan en zo werd ze beroemd. Boekenwurm In de zomer van 1957 verhuisde ons gezin naar Callants- oog. Gelukkig bleek daar ook een bibliotheek te zijn. In 't zaaltje van de school tegen de rechtermuur stonden de boeken in houten stellingkasten. Twee keer per week kon je daar na schooltijd boeken ruilen. Mevrouw Kloos terboer zat achter de tafel en beheerde de grijze doos met notitiekaarten op naam. Van tevoren of ter plekke had je de catalogus doorgespit en gekozen welke boeken je mee wou nemen. Als ze niet al uitgeleend waren natuur lijk. Zelf uit de kast pakken mocht niet, dat deed mevrouw Kloosterboer. En ze schreef een terugbrengdatum voorin de boeken op een ingeplakt lijstje. Volgens mij mocht je drie of vier boeken tegelijk mee, gratis. De nummers werden met potlood op je kaart genoteerd. Wist je niet zeker of je een boek al eens gelezen had, dan kon dat gemakkelijk nagekeken worden. Wat titels die me te bin nen schieten: van de Bob Evers serie De jacht op het koperen kanon en de A van Abeltje. Over de tijd van de zeilschepen moest je De scheepsjongens van Bontekoe en Paddeltje te pakken zien te krijgen. Mijn leesvoer was altijd reeds halverwege de leentijd genuttigd en al gauw behoorde ik tot de klasse der boekenwurmen. Collectie Frits Vos 62

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 2