alig y.erótfeeót gelukkig cYlieuwjaar J^rche <~LÜeihnackten (§lücklichea leujahr komen, want ik krijg die gasten er niet uit.'Afijn, iedereen ging naar buiten maar ze lieten hun biertje staan. Kooij was tevreden. Vijf minuten over twaalf riep ik ze allemaal weer binnen. Kooij was kwaad en vroeg hoe ik het in mijn hoofd haalde om ze weer binnen te laten. Ik zei: 'In de verordening staat dat de tent om twaalf uur gesloten moet zijn, maar er staat niks in over hoe laat ik open mag. Ik ben dus nu weer open!' Daar had-ie niet van terug na tuurlijk." Spijkers slaan Nog zo'n anekdote: "We hadden een wedstrijd spijkers slaan op het strand. Daarbij moest je met een heel klein hamertje in zo weinig mogelijk slagen spijkers slaan in een stuk hout. Dat deed je met een man of zeven en het was natuurlijk de kunst om op je eigen spijker te slaan en niet op die van de buurman. Arjan de Wit was de winnaar, hij won een slagroomtaart. Arjan wilde die taart direct op eten, maar hij kwam uit de diepvries. Geen probleem, het ding werd in de magnetron gedaan. Je weet niet wat je toen zag! De hele boel zat onder, hij was volledig ontploft." Van zukke dingen Rens vertelt verder: "Op een dag was er een Groninger die een uitsmijter bestelde. Tiny ging hem klaarmaken en toen... flats, een meeuw vloog over en scheet op die uit smijter. Ik wilde hem afspoelen en aan de klant geven, maar dat mocht niet van Tiny." "Ook hadden we eens de vleeskeuringsdienst op con trole. Nou heb ik het daar niet zo op, dus toen ze in mijn koelkast keken of ik de ham wel goed bewaarde en ze die met blote handen aanpakten, zei ik direct zonder ook maar even te wachten: 'Geef hier die handel, dat is sme rig', en ik gooide het zo in de vuilnisbak. Hij was nog niet eens aangesneden! Ik was trouwens de eerste klant van Bertus Groot, de groothandel." Ook op ambtenaren heeft Rens het niet zo. De arbeids inspectie kwam eens langs met een personeelslijst die hij in moest vullen. Rens vertelde dat hij geen personeel in dienst had. En die vrouw dan, die daar loopt? was de vraag van de ambtenaar. "O, dat is de buurvrouw, die doet haar burenplicht," was het antwoord van Rens. Hulpstrandvonder Rens is al jaren wereldberoemd in Groote Keeten en om streken als strandvonder. "Ik heb hiervoor nog nooit een dubbeltje gevangen. Ik hou me strikt aan de wet uit 1931. Toch zijn er veel verhalen te vertellen over alles wat er aanspoelt. Wie herinnert zich niet de aangespoelde televisies in 2003? Ze hadden 53 uur in zee gelegen en in ieder ge val eentje ervan doet het nog steeds. Ook de sigaretten - merk Hollywood - staan nog vers in zijn geheugen. Op zolder liggen vast nog wel een paar pakjes. "Op een keer lag er wat op zolder te stinken, dat had ik op strand ge vonden en te lang bewaard. Ik dacht: dat breng ik maar weer terug. Toen kwam ik de douane tegen, die vroeg of ik aan het jutten was. Ik zei: 'nee hoor, ik ben strandvonder, ik doe zukke dingen niet.'"

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 9