Slagerij Kroketten De meiden van de zesde klas in Hollywood. Vlnr: Bep Unk, Conny Bijvoet, Rietje Swaerts, Atie Eriks, Nel Swart, Nel Baken, Ikie? Bakker, Nel de Haan Broer Gerard (1950) naast de slagerij met uitzicht op de huizen aan de overkant van het Dorpsplein Op een ochtend hoorden we muziek. Een accordeonist liep door het dorp als de rattenvanger van Hameien en haalde de hele familie op die in optocht achter hem aan liep. Ze maakten muziek en zongen dat het lieve lust was. Een hele stoet vrolijke mensen in pyjama die op verjaarsvisite ging bij de oudste van de familie. Het was een feest! Mijn broertjes en ik liepen er stiekem achteraan tot mijn moeder ons terughaalde. De oudere dorpelingen keken echter niet zo gek op, want de familie kwam voor de oorlog ook altijd de zomer in het dorp doorbrengen en ze waren bekend om hun feesten. Maandags werd er geslacht. Ik hielp veel mee, mijn jongere broertjes hadden er geen zin in en ik vond het leuk mijn vader te hel pen. Alleen bij het doodschieten ging ik naar buiten, dat kon ik niet zien, en nu nog niet. Meestal waren het varkens die door een apart poortje, het varkenspoor tje, naar binnen werden gebracht. Dit was dicht bij de werkplaats, want die beesten hadden schijnbaar door wat er ging gebeuren. Ze schreeuwden echt als een mager varken en moesten naar binnen worden gesleept. Een enkele maal een koe, maar dat liep wel eens ver keerd af. Mijn vader schoot verkeerd, het beest werd ra zend, trapte wild om zich heen, de hele inventaris van de werkplaats over de vloer, de gehaktmolen van de muur en de koe was verdwenen door de open deur, het dorp in. Al gauw kwamen er buren op het lawaai af en na een klopjacht van een paar uur werd het dier teruggebracht. Gelukkig niemand gewond, maar het was wel een ra vage. De slagerij was op zondagmid dag een uurtje open voor de bad gasten. Ze kwa men dan van het strand af om on derweg naar huis vlees en vlees waren te halen. Koelkasten had je toen nog niet zo veel. Het assorti ment in de winkel werd steeds meer uitgebreid omdat ze andere wensen hadden dan de dorpsbewoners.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 14