De winter van 1963 Zomer Badgasten Nel Swart Bij TV Noord-Holland zag ik een reportage over de strenge winter van 1963. Dit herinnerde me aan de winter van 1946/47 toen we 6 weken lang het dorp niet uit konden en de zee ook tot de horizon bevroren was. Vlak na de oorlog kwam ik als kind van 11 jaar in Cal- lantsoog wonen. Mijn vader - Cor Swart - opende daar een slagerij. Het huis was totaal uitgewoond door de Duitse soldaten: stro op de grond, grote spijkers voor geweren aan de balken in de kamers. Op de bovenverdieping waren wat hokjes getimmerd waar we sliepen. Het dak van het huis had nog een gewoon puntdak met twee kleine raampjes. We kwamen daar in het voorjaar van 1945, dus vlak na de bevrijding. We hoefden voorlopig niet naar school en we vermaakten ons uitstekend in de duinen en soms op het strand. Dat laatste was wel gevaarlijk, want er lagen nog mijnen en ook versperringen in zee. Soms ontplofte er zomaar een mijn, dan waren er veel ramen kapot in het dorp. De mijnopruimingsdienst kwam ook wel eens om er eentje onschadelijk te maken, maar dan moesten de ramen open tot na de ontploffing. In de duinen waren bunkers en lange gangen waardoor we hele einden konden lopen. Soms was er door een mansgat veel zand in gestoven en moesten we graven om verder te komen. In de gangen waren zijkamertjes waar matrassen lagen op houten vlonders. Het hout brachten we naar huis, maar van de matrassen en an dere gevonden spullen stookten we met wat 'gevonden' petroleum fikkies. Prachtig. Bovenaan de duinen aan de zeekant stonden nog grote kanonnen, soms nog intact, maar ook al naar beneden gestort. Bij de goede kanonnen draaiden we aan alle hendels,de lopen gingen omhoog en omlaag en het kanon draaide zelf ook nog mee. Later zag ik dit terug in de film 'De kanonnen van Navarone'. De eerste badgasten kwamen al gauw. Dorpsbewo ners verhuurden hun huis en woonden 's zomers in een schuurtje of garage. Voor ons, import-dorpsbewoners, waren het aparte mensen. Er was bijvoorbeeld een gro te artiestenfamilie die verdeeld over diverse gezinnen in het dorp de vakantie doorbracht. Okkie en Cor Swart voor de winkel met de kinderen Kees, Hans en Nellie

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 13