Foto's kijken in de bieb WET van 27 juli 1931, Stb. 321, houdende rege ling der strandvonderij (Wet op de strand vonderij(Zoals deze wet is gewijzigd bij de wetten van 3 juli 1957. Stb. 250, 2 aug. 1962, Stb. 324, 24 december 1970, Stb. 612 en 27 augustus 1980, Stb. 474,)(*1) Wij W1LHELMINA. enz. Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat het wenschelijk is bij afzonderlijke wet bepalin gen vast te stellen in zake de strandvonderij; Zoo is het. enz. Art. I. In alle aan zee grenzende gemeenten wordt het beheer der strandvonderij uitgeoefend door een strandvonder. Art. 2. De burgemeester der gemeente be kleedt van rechtswege het ambt van strandvon der. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis wordt de burgemeester als strandvonder vervan gen door dengeen. die hem volgens artikel 84 der Gemeentewet als burgemeester vervangt. Art. 3. Onze Commissaris in de provincie kan op aanbeveling van den strandvonder één of meer hulpstrandvonders aanstellen, die onderge schikt zijn aan den strandvonder, en hem in de zorg voor de strandvonderij ter zijde staan. In de gevallen, bedoeld in de artikelen 547 en 548 van het Wetboek van Koophandel, neemt de hulpstrandvonder, zoolang de strandvonder Zeehonden Al 50 jaar vindt Rens zeehonden op het strand. Hij vraagt zich wel eens af of je een ziek beest wel moet oplap pen en meenemen. "Moeder zeehond legt het jong op het strand en gaat vis vangen. Ze komt terug, precies naar de plek waar ze het jong heeft achtergelaten. En dan is-ie weg. Dat is toch zielig." Ook dochter Wilma is vaak op het strand te vinden. Rens: "Ze vond eens een meeuw met een kapotte vleugel. Die werd bij dokter Veenendaal weer opgelapt. Ze bracht hem mee naar huis en heeft het beest helemaal opgevoed, zodat-ie mak werd. Hij kreeg zelfs een naam: Grijze Dirk. Hij liep gewoon over de bar!" An dere vondsten op dierlijk gebied zijn bruinvissen, die vaak naar het Dolfinarium konden worden gebracht, nadat ze door Rens nat werden gehouden en er gezorgd werd dat er zo weinig mogelijk stress was. De schildpad die een vlerk kwijt was, verhuisde tijdelijk naar Burgers Zoo, tot hij weer op de oude stek kon terugkeren. "Ook was er eens sprake van een orka op het strand. We hebben snel een bord gemaakt en daarop gezet dat er Orkasoep te koop was. Dat was gewoon groentesoep en tomatensoep door elkaar gegooid, hoor! Maar evengoed een succes, want de mensen kwamen er wel op af." Waar geen mensen op af kwamen was de advertentie die Rens, samen met Willem de Roover (ook strandvon der) en de zoon van Piet Kuiper, plaatste. "We hadden een hele berg schoenen gevonden op strand. Die gingen we allemaal uitzoeken, zodat we allemaal paren kregen. Maar we hielden hier en daar een rechter- of een linker schoen over. Toen zetten we een advertentie: gratis af te halen rechter- of linkerschoenen, alleen voor 1-benigen. Daar kwam niet veel reactie op. Toch konden we door rui len nog 15 paren de man maken." De verhalen zijn nog lang niet op, misschien kunnen we nog een keer terug komen voor meer van 'zukke dingen'. Rens en Tiny gaan eerst maar even uitrusten, heerlijk in het duintje achter het huis, in de zon. De dinsdagmiddag is uitgeroepen tot foto-kijk-middag van de Historische Vereniging. Op de volgende dinsdagmid dagen, van 14.30 tot 17.00 uur, kunt u weer samen met ons proberen meer te weten te komen over oude foto's: 11 september, 9 oktober, 6 november, 11 december. We zien u graag! 50 ~5=KS3=

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 10