vir\=ï'y &VS 'S Spreekwoorden en gezegdes 1 1 Hoewel de molen zijn oorspronkelijke functie in de meeste gevallen verloren heeft - dat geldt overigens niet voor de Callantsoger weidemolen! komt het be grip nog regelmatig voor in het dagelijkse taalgebruik. Vaak in spreekwoorden en gezegdes. Vele daarvan zijn alom bekend, andere zijn nauwelijks meer in zwang. Een greep. Die niet wit en wild wil worden moet uit de molen blijven (als je geen risico wilt lopen, moet je ook niet aan een on derneming beginnen) Hij vecht tegen windmolens (hij ziet vijanden die er niet zijn) Zonder water draait de molen niet (om te kunnen wer ken moetje genoeg gegeten hebben) In de tredmolen lopen (steeds maar weer hetzelfde geestdodende werk verrichten) Om één schepel graan kan men geen molen bouwen (voor een kleinigheid moet je niet teveel moeite doen) Daar is meer omgegaan dan de molen in het woud (daar is meer gebeurd dan je zou denken) Hij werkt als een molenpaard (hij werkt erg hard) Molens malen met geen wind die voorbij is (de tijd wordt verbeuzeld) Zij heeft een mond als een klappermolen (zij praat aan één stuk door) De molen is door de vang (de zaak is verloren) Dat is koren op zijn molen (dat komt hem erg goed uit) Hij heeft een kop als een windmolen (hij denkt niet na voordat hij gaat werken) Hij heeft een klap van de molen beet (hij is niet nor maal) Zijn hoofd loopt om als een rosmolen (hij heeft het te druk) Dat past als een himphamp op een mosterdmolen (dat hoort niet bij elkaar) Dat zullen wij God en de molenaar laten scheiden (dat is moeilijk te beslissen) Hij loopt met molentjes (hij is niet normaal) Hij is zo dronken als een staartmolen (hij is heel erg dronken) up v '-MW

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 9