Molentaal: twitteren avant la lettre LA± Klaas Schuurman Het zal niet veel mensen opvallen, maar molens spreken. Een molen in rust geeft met de stand van de wieken een korte boodschap af. Een soort twitteren avant la lettre dus. Zoals twitteraars met maximaal 140 leestekens via internet korte berichtjes publiceren, zo zenden molenaars simpele mededelingen de wereld in via de wieken. Er is zelfs sprake van molen dialect: in Zuidoost-Nederland betekenen sommige standen net iets anders. Daarnaast is de molen stevig verankerd in ons taalgebruik, gezien de vele spreekwoorden en gezegden. Wat zegt de molen allemaal? Callantsoogs eigen molen - de weidemolen tegenover het Zwanenwater - stond onlangs in de rouw- stand. Als iemand het al gemerkt heeft, is het nog maar de vraag of die doorhad wat de speciale stand van de wieken te beduiden had. Toch is het nog niet zo gek lang gelegen - in de tijd dat wij nog niet beschikten over radio, televisie en mobieltje - dat molenaars de wieken van hun molen gebruikten als zij snel een bericht moesten doorgeven. Zij zetten die dan in een bepaalde stand; daarover waren af spraken gemaakt. Elke gebeurtenis had een eigen positie van de wieken. Tot op de dag van vandaag spreekt de molenaar - of mulder - via zijn molen. Tegen de klok in De molenwieken draaien tegen de klok in. De wiek die bijna beneden komt heet de komende wiek en de wiek die net over de onderste stand heen is de gaande wiek. In oorlogstijd hebben molens ook wel als telegraaf ge diend. Met een afgesproken wiekentaal werden signalen over grote afstanden doorgegeven. 1. Vreugdestand Als de molenaar een prettige tijding heeft, een geboorte bijvoorbeeld, en dit aan iedereen wil laten weten, plaatst hij de wieken niet loodrecht, maar zet hij de onderste wiek kort voordat hij beneden is, vast. Dit is de vreug destand. 2. Rouwstand Als een goede vriend of iemand uit de familie is over leden, laat de molenaar de rouwstand zien. De wieken staan niet helemaal loodrecht, maar de onderste staat iets naar rechts. _l.fi1 3. Korte ruststand Als de molenaar een paar dagen vrijaf neemt en dat de goegemeente wil laten weten, zet hij de molen in de kor te ruststand neer. De wieken staan dan helemaal recht - het plusteken 4. Lange ruststand Is de molenaar voor langere tijd uit de running - ziek of met vakantie - toont hij dat met schuine wieken, dus, vreemd genoeg, met het maalteken (x). 5. Spoedstand Als er iets ergs gebeurt in de buurt van de molen - een uitslaande brand bijvoorbeeld - kan de molenaar aange ven dat de mensen met spoed te hulp moeten schieten. Dan zet hij de molen in lange ruststand met om elke wiek een doek. Deze boodschap wordt zelden meer gezien: een telefoontje naar de brandweer werkt toch sneller. 6. Feeststand Bij bijzondere feesten wordt de molen versierd, bijvoor beeld bij een bruiloft. De molenaar tuigt dan de wieken op met vlaggetjes of met slingers tussen de uiteinden van de wieken. 68

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 8