m sestó vmrnmssassssm Mg, ZW' &£4t In Bergen, 1940 Tot zover de informatie van de brie ven en/of briefkaarten. Het kan zijn dat de data van de briefkaarten door mijn beppe erop gezet zijn. Op een gegeven moment zijn de overgebleven 400 soldaten alsnog, eerst in een mars en later (waarschijnlijk) per bus, naar huis gegaan. Mijn vader is in de eerste jaren van de oorlog in Oosterwolde in een win kel gaan werken en heeft in Assen een avondstudie gevolgd; hij moest daarvoor wekelijks op de fiets naar Assen - ca. 40 km 's avond om 12 uur was hij dan weer thuis; lange da gen dus. Toen hij in 1942 of 1943 opgeroe pen werd om in Duitsland te moeten werken, heeft hij tot het eind van de oorlog bij familie ondergedoken ge zeten. Het eten kon mijn vader nog goed verwerken; het was wel stevige kost. Hij schrijft: "Ik eet maar flink stroop op de kuch anders dan... enfin de WC enz" Briefkaart 19 mei 1940 "Of we hier nog eens weg gaan weet ik niet, maar we mogen het dorp niet uit. Ik kan dus ook niet meer bij Gouma komen, waar ik mijn fiets en koffer heen ge bracht heb. De post is ongeveer 3 tot 4 dagen onderweg. Mijn adres is nu Villa - Dora in Callantsoog (NH). Vanmiddag heb ik nog een bekende getroffen. We waren op het strand versperringen aan het opruimen geweest. Op de terugweg op de trap kwam er een sectie vreemde jongens het strand op. Ik zag dat het seiners waren. In eens zag ik Jan van der Weide er bij lopen. Die vertelde me dat ze van Den Helder naar 't Zand zijn gekomen, hier 4 km vandaan." Briefkaart 27 mei 1940 "Er is een kans dat we hier binnenkort weggaan. Morgen zwaaien er 400 ouderen af en dat is de helft van al de soldaten die hier liggen. In het laatst van de week de rest hoop ik, maar voor ons zal dat wel wat anders zijn, omdat we hier nog voor ons nummer zijn. We moeten maar afwachten." Briefkaart 30 mei 1940 "Maandag zijn er hier 400 van de 800 man vertrokken; het is nu vreemd stil hier. Gisteravond hebben we nog een gezellige avond gehad. We hadden een straatmu zikant met harmonica en 3 Hollandse soldaten met res pectievelijk slagwerk, piano en refreinzang en 2 Duitse soldaten met harmonica en refreinzang bij elkaar; een mooie band hoor." Briefkaart 31 mei 1940 "Willen jullie het pakje met verscho ning zo vlug mogelijk sturen? Er is voor ons nu weer een verlofregeling ingegaan. Wij, die ver weg wonen, krijgen praktisch slechts 1 dag en ik sta onder aan de lijst, dus dat duurt nog een paar weekjes voor het zo ver is.

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 5