Johan Baken kreeg nu de wind in de rug. Hè, dat fietste een stuk lichter. Kon hij tenminste even recht en om zich heen kijken. Aan de linkerkant van de weg woonde de familie Vel. Kijk, Piet drijft de koeien al bij elkaar om te gaan mel ken. Dat doet hij samen met zijn vader Jacob. Hij grijnst even naar Piet en steekt een vinger omhoog als teken van herkenning. Een mens wordt toch vriendelijker met de wind in de rug, je gaat toch al gauw wat positiever denken. Als straks die beroerde oorlog voorbij is zal het wel weer beter gaan. Dan zou hij als eerste weer zijn verstopte auto te voorschijn halen en een mooi ritje gaan maken met zijn vrouw. Zo in gedachten verzonken reed Johan Baken naar zijn boerderij op Abbestede. Gert Hoogvorst was intussen doorgereden de Uitland- sepolder in. Er stonden niet veel bomen. Vanaf de Go- verskluft kon hij zijn boerderij makkelijk zien liggen. Daar was hij trots op. Zijn eerste boerderij was in 1933 in vlam men opgegaan. Al snel was het gelukt om een nieuwe te bouwen. Nu was hij bijna thuis. Hij hoopte dat zijn zoons Jan en Jaap al waren begonnen met melken, 't Zal wel hoor, dacht hij vol vertrouwen, 't Waren beste jongens. De Uitlandseweg was niet meer dan een puinpad. Som mige stenen staken gevaarlijk omhoog. Om daar te fiet sen moest je een beetje je weg zoeken. Het beste was nog om zo dicht mogelijk langs de kant te fietsen. Maar daar was zijn boerderij alweer. Gert zuchtte, 't was een zware dag. Boerderij van de Familie Gert Hoogvorst 1950 aan de Uitlandseweg 3. Het stukje land met de lichte vlekken is het kippenbedrijfje van Jaap Scheringa aan de Uitlandseweg 4, na juni 1962 Siem Rina Verschoor. Zuidschinkeldijk (direct na de kluft van Govers rechtsaf) links het bosje van Vel, rechts stonden de Duitse bunkers. De Duitsers hadden er pas een betonpad aangelegd om gemakkelijker bij hun bunkers te kunnen komen die ze op dit moment aan het bouwen waren. Deze bunkers bouwden zij ter verdediging tegen een Engelse inval. Niemand wist waar zo'n geallieerde invasie plaats zou hebben dus plantten zij lukraak hun bunkers langs de Noordzeekust. Het waren Nederlandse aannemers met Nederlands personeel. De arbeiders konden kiezen tussen twee kwaden. Het een was werken in de Duitse wapenfabrieken ver van huis en het andere was werken om bunkers te bouwen. Voor heel wat arbeiders en aan nemers was de keus snel gemaakt. De Duitsers stroop ten in die tijd het hele land af met hun razzia's, op zoek naar arbeidskrachten voor hun oorlogsindustrie. Mensen werden als wild opgejaagd en bijeen gedreven. Wanneer er toch nog iemand de moed had om te ontsnappen werd er met scherp geschoten (zelf gezien, S.V.). Boeren kregen over het algemeen vrijstelling van deze ge dwongen Arbeitseinsatz vanwege het belang van de voedselvoorziening. In de Uitlandsepolder woonden in die tijd op elke boerderij wel mannen onder de veertig jaar die in aanmerking kwa men voor deze vrijstelling. 76

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 16