Ui n wej w Zo zou het gebeurd kunnen zijn. Een verhaal. 5 augustus 1943 Simon Verschoor Op de ledenvergadering sprak SiemVerschoor over verschillende dominees. In zijn boekje Wel en Wee staan nog meer verhalen. Hieronder drukken we er één af. Johan Baken en Gert Hoogvorst trokken de deur van de Schager kerk achter zich dicht. Ze hadden allebei hun woordje gedaan in de vergadering met dominee Van Wichen. Zij waren het niet zo met zijn voorstel eens geweest om in een nood- gebouwtje kerkdiensten te gaan houden. Als er al sprake was bij Callantsogers van enige belangstelling voor kerkdiensten, dan in elk geval in de eigen kerk. Maar dat was al bijna twee jaar niet mogelijk want eerst was de school er in gehuis vest en daarna hadden de Duitsers alle mensen het dorp uitgejaagd. Inmiddels hadden de Duitsers ook de klok uit de toren gehaald met de bedoeling om hem om te smelten voor kogels. Zo werd de kerk langzamerhand onttakeld. Toch wilden zij nog één keer samenkomen met de ker kenraad. Ds. Van Wichen had daar op gestaan. Het beste leek het hun dat zij dan maar in de Schagerkerk zouden vergaderen. Het was donderdag die dag, boerenzondag dus. De dag waarop zij sinds jaar en dag naar de Schager veemarkt gingen om het vee te zien dat daar aangeboden werd. En natuurlijk ook om een praatje te maken met hun collega-veehouders, zonder twijfel.. Hoewel ook in deze oorlogstijd de zaken redelijk normaal door gingen was het er wel moeilijker op geworden. Johan Baken die voor de oorlog al een auto had, had hem moeten verstop pen want anders zouden de moffen hem onherroepelijk in beslag hebben genomen. Die konden alles gebruiken. Hij moest nu dus zien dat hij op een an dere manier op de Schager markt kwam. Het lag voor de hand dat hij voor deze gelegenheid zijn fiets weer te voorschijn haalde om toch zijn plaats van bestem ming te kunnen bereiken. Na de markt zouden zij dan bij elkaar komen in de Schager kerk om de laatste ontwikkelingen met betrekking tot de kerk te bespreken. De hele kerkenraad was er eigenlijk be hoorlijk mee aan. Niet dat zijzelf nou zul- ke kerklopers waren, maar als leden van de kerkenraad droegen zij wel de verantwoording voor de gang van zaken. Wanneer er weer eens een kerkdienst werd ge houden, gaf het toch een goed gevoel als er een dominee op de preekstoel stond. Dan stond de kerk in elk geval open en konden de mensen er naar believen naar toe gaan. Dat waren er niet veel meestal, maar alles was beter dan naar de kerk gaan uit sleur, plicht, gewoonte of zoiets. Het 'niet gaan' was net zo best al het 'wel gaan'. Daarin respecteerden ze elkaar. Dominee Van Wichen was in elk geval niet de man naar hun hart. Veel te rechtzinnig. Hij stootte iedereen van zich af. Ook bij be- Johan Baken grafenissen kon hij zich niet inhouden en verkondigde hij zo nodig zijn rechtzinnig evangelie. Het verhaal ging dat bij de familie Dekker aan de Zijper- dijk (waar later dochter Annie die trouwde met Cor Paarl- berg ging wonen) de onenigheid met Ds. Van Wichen zo hoog op liep, dat zij hem toen helemaal niet meer op de begrafenis wilden zien. En nu wilde hij kerk houden in een zaaltje... Hoofdschuddend fietsten die twee weer terug naar Cal- lantsoog. Een beetje treurig vanwege de ontwikkelingen van die tijd. Dat zij te maken hadden met een bezet ter die zijn stempel zette op hun leefgemeenschap. Je moest maar afwachten wat voor grillen er werden be dacht waarmee de mensen de stuipen op het lijf wer den gejaagd. Dat was ook heel wat erger dan waar Ds. Van Wichen zich druk over maakte. De kerk komt wel weer als de oorlog voor bij is, vonden zij. Voorlopig zou er geen vergadering van de kerkenraad meer zijn. Toch wel jammer want ongezellig waren die vergaderingen nooit. Er stond een ste vige westenwind waardoor zij extra kracht op de pedalen moesten zetten. Direct over de Goverskluft, sloeg Johan Baken rechts af. Dat was de snelste weg richting Abbe- stede. Gert Hoogvorst

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 15