Van allies wat Bramenplukken Prikkelateur en zo Piet Beun Vaak denk ik aan dingen van vroeger en schrijf ze op. Misschien zijn die voor een ander ook leuk om te lezen, vooral vanwege de herkenning. We deden dat meestal in de duinen ten zuiden van Groote Keeten, doorkruisten de gebieden het Kerkhof en het Mannenblauw één en Mannenblauw twee, mijn oud ste zus Annie en ik. De pluktijd begon zo rond de derde week van juli en duurde tot in augustus. (De juiste omstandigheden voor een goede bramenoogst zijn zonneschijn en regelmatig een regenbui.) De oogst, die meestal de moeite waard was, werd verzameld in twee geëmailleerde emmers. Na verloop van tijd een fikse inspanning, dat voelde je aan je rug! In het duin was het lekker rustig. Af en toe schrokken we op van een hagedis die weg ritselde of een patrijs die onverwacht opvloog. Thuis werden de bramen gewassen en gekookt in de boet. Dan hing er een heerlijke geur. Het sap ging in brui ne Engelse bierflessen, ooit aangespoeld op het strand, die natuurlijk eerst uitgekookt waren in sodawater. Het resultaat mocht er zijn: vaak meer dan vijfendertig ge vulde literflessen! Het bramensap smaakte heel lekker, bij pudding bijvoorbeeld. Ook kregen we van moeder sap met een beetje suiker als we ziek waren, goed tegen de koorts. Dat was ik in de zomers van 1966 en 1967 op het Cal- lantsoger strand, in dienst van de familie Vos. Een pa pierprikker kreeg toen die titel opgeplakt. Strandhuisjes repareren samen met Frits Vos was een andere bezig heid. Ik was er als de kippen bij, als na een winderige nacht 's morgens vroeg de 102 badhokjes weer rechtgezet moesten worden. Dan kon je namelijk heel wat gevallen munten uit het zand vissen. Soms verving ik badmeester Willem Dinkla, toen nog student. Er werkten elke zomer veel studenten op het strand. We begonnen de dag altijd om acht uur met thee en sterke verhalen. In 1967 bestond de ploeg uit wel veer tien man, waaronder mijn jongste zus Willy, inmiddels ook in de bediening. Er verdronk die zomer een bader. Hij had zich te dicht bij een strekdam begeven. Voor ons als jongelui een zeer pijnlijke ervaring. Strand bij paal 13 in de zestiger jaren 73

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 13