Kassa Personeel n Concurrentie Er werd begonnen met één kassa. Je ging de winkel rond en kwam daar op uit. De bediening ervan was niet moei lijk. Er kwamen telstroken uit met alleen de bedragen en het totaal. Je moest alle prijzen uit je hoofd weten en daar had Lies geen moeite mee. Een bus jodenkoeken 54 cent, een pakje Blue Band 39 cent, een flesje pud- dingsaus 25 cent enzovoorts. Met koffie was dat moei lijker, er waren verschillende soorten. Ze verkochten het meest merkartikelen, huisproducten waren er nog niet. Ook contant afrekenen was een grote verandering. Het boodschappenboekje, waarbij maar één keer in de week betaald werd, verdween. Voor eigen klanten werd een uitzondering gemaakt omdat het loon eens per week binnenkwam. Lies zat meestal bij de kassa, want het praatje met de klanten moest ook doorgaan. Na de verbouwing hielp vader Jan nog een jaar mee in de zaak, maar ging tegen de zo mer naar de campingwinkel op de Garnekuul. In de winter waren er rustige momenten, zodat er ook wat in huis gedaan kon worden. Maar in de zomer waren wat extra krachten nodig. Tiny Tames van Jan jr. en Elly Dik, dochter van Nel en Piet, stonden altijd klaar om in te springen, zowel in de winkel als in het huishouden. Cor zat ook wel achter de kassa maar deed vooral het uitbreng- werk. De opschrijfboekjes wer den 's maandags opgehaald, op dinsdag klaargemaakt en 's woensdags werden de bood schappen rondgebracht, ook in Koegras. Op dinsdag nam hij een andere wijk en daar bracht hij op donderdag rond. De winkeltijden waren ook anders, zij waren vanaf zeven uur 's morgens tot half tien 's avonds open. Later werd dat negen uur. Op dinsdagmiddag was alles gesloten. Op zondag was de winkel tussen één en vier uur dicht. Het gebeurde vaak dat vroeg in de ochtend al mannen uit Den Helder stonden te wachten om koffie en suiker mee te nemen naar het schietterrein in Sint Maartenszee. Het assortiment werd steeds meer aangepast aan de toeristen. In het voorjaar gingen de winkeliers naar de levensmiddelenbeurs in Utrecht op zoek naar nieuwe producten. Je zat niet aan Centra vast, je was vrij te ver kopen wat je wilde. Ook kwamen vertegenwoordigers langs met nieuwe producten, die niet altijd goed verkocht werden. Ze bleven een risico en waren meestal duurder. De vaste vertegenwoordiger kwam iedere dinsdag aan huis om de lijst op te halen, die in de loop van de week opgemaakt werd. Na een paar dagen werd je voorraad dan weer aangevuld. In 1963 moest er weer uitgebroken worden. Het maga zijn aan de achterkant van het pand werd bij de winkel getrokken en het pakhuis schoof een plaatsje op. Hier door werd veel ruimte gewonnen en kon een nieuwe in ventaris worden geplaatst. De winkel ging met zijn tijd mee. Meer ruimte, nieuwe verlichting en meer overzicht. De verkoop ging gewoon door. Deze keer moesten het woongedeelte en de bovenverdieping ook een veran dering ondergaan in verband met de drie zonen Ruud, Mart en Erik. Maar daar werd in het najaar mee begon nen. De hele voorkant werd veranderd en er kwam een nieuwe gevel. "HSfSSi - TT*". 1964 de Centra met de nieuwe voorgevel. Er werd wel zuivel verkocht, maar geen melk, daar was Boeder voor. Ook geen groente en fruit, dat was voor Langeveld en het brood voor bakker Dik. Maar later ging de melkboer ook levensmiddelen verkopen en de Co-op was er. Eigenlijk waren er te veel winkels voor te weinig inwoners. De wijk Uiterland was er nog niet, die kwam pas in de jaren '70. Cor en Lies runden het bedrijf van 1958 tot 1971. Toen is de zaak overgedaan aan Cees van Dalsum, die de naam veranderde in C1000. Vanaf 1971 werkte Cor Hoek bij Grada in 't Zand, toch een kantoorbaan, zoals die hem al in 1958 aangeboden werd. 72

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 12