aza bijna de eerste in de kop van Noord-Holland) »u< Winkelier Jan Hoek "j H ur.' Muja Blokker Het was een vreemde gewaarwording voor de vaste klanten van kruidenierswinkel Centra op Dorpsplein 21: eigenaar Jan Hoek veranderde in 1960 zijn bedieningswinkel in een zelf bedieningswinkel. De Clock op bezoek bij Lies Hoek-Hellenberg (1935). Zij was jarenlang werkzaam in het levensmiddelenbedrijf van haar schoonouders en maakte vele verande ringen mee. Lies kwam op 16-jarige leeftijd vanuit de Beemster naar Groote Keeten om haar zus Nel en zwager Piet Dik te helpen in hun bedrijf. Piet had de bakkerij van Jan Ou denes aan de Achterweg overgenomen en zat om hulp verlegen. Lies, net van school, werd gevraagd te komen assisteren. Zij hielp in de winkel, in de bakkerij, in de huishouding en paste op de kinderen. Ook ventte ze met brood langs de weg. Bakker Dik had zijn eigen vaste klanten en de levering werd opgeschreven in boekjes. In Groote Keeten werd het brood het eerst rondgebracht, met een grote mand achterop de fiets, wat niet zo ge makkelijk ging. Daarna de buitenwijken, zoals Abbestee, de Oosterweg, de Jewelweg en de Kruisweg en enkele vaste klanten in Callantsoog. Die deed Lies per auto. Ze was toen 17 jaar en reed zonder rijbewijs, maar zodra ze 18 jaar was, haalde ze het. Zij was de eerste vrouw in de gemeente Callantsoog, die auto reed. Ze maakte lange dagen en was soms pas aan het eind van de middag weer thuis. Langs de weg leerde ze haar man, Cor Hoek, kennen. Hij werkte voor zijn vader, ventte ook, en deed de uitbrengwijk. Zij kwamen elkaar wel eens tegen bij dezelfde mensen, hij bracht de levensmiddelen en zij het brood. In 1957 trouwden ze en Lies ging aan het werk in de winkel van haar schoonvader. Vader en moeder Hoek lieten een huis bouwen aan het begin van de Stuyvezan- deweg. Het was in 1958 gereed. Cor en Lies woonden zolang in een zomerhuisje, en net voor de zomer van dat jaar verhuisde het stel naar het winkel/woonhuis. Het is 1938, als Jan Hoek (1907-1983) en zijn vrouw Trijntje ten Boekei (1908-1976 het winkeltje aan het Dorpsplein overnemen van haar hoogbejaarde grootva der Klaas ten Boekei. Het was een ouderwets zaakje met weinig sortering, maar wel gemoedelijk, waarbij de koperen bel klingelde bij het openen van de winkeldeur. Jan begon met het vergroten van de etalage. Hij wilde meer producten ver kopen, had daardoor meer ruimte nodig en besloot de zaak uit te breiden. Maar op 8 augustus 1942, net toen de winkel en de bovenverdieping klaar waren, werden de bewoners van Callantsoog gedwongen het dorp te verlaten. Vader Jan nam zijn voorraad levensmiddelen mee en zette vanuit een zomerhuisje in Hollywood zijn bedrijf voort. Eind 1945 keerden vader en moeder Hoek, nu met hun zes kinderen, terug om opnieuw huis en win kel in te richten. 1954 vlnr staand: Gert Hoek, Cor Hoek, Opoe ten Boekei, Thea Hoek, Zus Hoek, moeder Trijntje Hoek, vader Jan Hoek; zittend: Jan Hoek jr. en Tini Hoek Naarmate het dorp en het toerisme groeiden, groeide ook het aantal producten. De winkelruimte werd te klein, er moest weer verbouwd worden. Naast de winkel was het woongedeelte, maar achter het pand was nog een open ruimte, die benut kon worden. De zaak werd lichter, ruimer en overzichtelijker. Jan Hoek had zich aangeslo ten bij de Centra, een vaste inkooporganisatie, die in het groot inkocht, voordeliger voor de ondernemers. 70

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 10