Archief en inventarisatie Voorzover bekend, werd het polderarchief steeds aan huis van de secretaris bewaard. In 1924 zocht de Rijksar chivaris in Noord-Holland, De Jonge van Ellemeet, con tact omdat zich bij het archief van de gemeente een no tulenboek bevond over de jaren 1853-1861. Dit werd aan de polder overgedragen. In 1926 en 1927 inspecteerde De Jonge van Ellemeet het polderarchief bij de secre taris. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in september 1939 vroegen Gedeputeerde Staten in en kele circulaires aandacht voor de archieven. Het bestuur stelde daarop volgens een door GS verspreid model een instructie voor de secretaris op waarin werd aangegeven hoe hij bij oorlog, oorlogsgevaar en andere noodtoestan den met het archief en kasgeld moest handelen. In het voorjaar van 1944 was de kans dat de bezetter tot grootschalige inundaties zou overgaan niet denk beeldig. Dit vormde voor archiefinspecteur J.W. Groes- beek aanleiding om een enquête te houden. Hij wilde zich een beeld vormen van de archiefbergplaatsen om, waar nodig, te kunnen ingrijpen. Poldersecretaris Bree- baart berichtte toen dat het oud-archief zich op de zolder van het raadhuis van de gemeente Zijpe te Schagerbrug bevond. Logisch, omdat hij ook burgemeester van de gemeente Zijpe was geweest. Het lopend archief lag in het kantoor van de Brandstoffencommissie in Schagen, waar Breebaart tevens secretaris van was. Breebaart merkte ten slotte op dat eerst het complete archief in het gemeentehuis lag. Hij was echter op 14 augustus 1942 als burgemeester ontslagen en gegijzeld. Na zijn vrijlating werd hem gelast uit de Zijpe te vertrekken en hij mocht zich ook niet meer in de polder laten zien. Het oud-archief had hij in het raadhuis achtergelaten onder de hoede van de eerste ambtenaar ter secretarie. Het was zorgvuldig verpakt in een kist op zolder geborgen. Na de opheffing van de Polder Callantsoog als zelfstan dig waterschap ging het archief door naar het nieuwe Waterschap Koegras. Ook de in 1970 benoemde pol dersecretaris J.J. Brugman ging door. Hij bekleedde dezelfde functie bij Waterschap Koegras. Nadat Water schap Koegras op zijn beurt op 1 januari 1980 was op gegaan in het Waterschap de Aangedijkte Landen en Wieringen, stelde Brugman een plaatsingslijst van het archief van de Polder Callantsoog op. Hij informeerde toen herhaaldelijk bij provinciaal archiefinspecteur A.J. Kölker naar het oud-archief, dat tegen deze tijd als ver mist werd aangemerkt. Begin jaren negentig kwam Köl ker het ontbrekende gedeelte van het polderarchief ech ter op het spoor. Hij trof het bij een inspectiebezoek aan in de kelder van het nieuwe gemeentehuis van Zijpe. De chef Interne Zaken gaf het archief aan Kölker mee die het inventariseerde. Hij beschreef de bescheiden in een aanvulling op de plaatsingslijst van Brugman. Het Waterschap De Aangedijkte Landen en Wieringen fuseerde met enkele andere waterschappen in 1993 tot Waterschap Hollands Kroon. Dit bracht de archieven van zijn rechtsvoorgangers - inclusief dat van de Polder Cal lantsoog - over naar het Regionaal Archief te Alkmaar. Er waren echter enkele dossiers, onder andere met be trekking op de gemalen, door Waterschap Koegras uit het archief gelicht en niet teruggeplaatst. Deze dossiers kwamen uiteindelijk in het archief van Waterschap Hol lands Kroon terecht, waarin 'De Aangedijkte Landen' in 1993 was gefuseerd. Het zal na dit alles duidelijk zijn dat een definitieve in ventarisatie van het complete archief van de Polder Cal lantsoog dringend gewenst was. Een extra aanleiding hiervoor was nog dat van de archieven van de verschil lende polders die in Waterschap Koegras waren opge gaan en het archief van dit waterschap zelf weliswaar aparte plaatsingslijsten waren, maar deze archieven toch door elkaar waren verpakt. Bij de voorliggende definitieve inventarisatie werden de door Waterschap Koegras gelichte dossiers teruggeplaatst. Bovendien vond schoning van het polderarchief plaats aan de hand van de vigerende vernietigingslijsten. Bij elkaar kwamen bescheiden met een totale lengte van 1,7 meter voor vernietiging in aanmerking. De huidige omvang van het archief bedraagt 2,8 meter. Het is volledig openbaar. Ook in Groote Keeten wordt gespit. De zandhoop is klaar. De vlag kan in top. Jan en Klaas Beun staan er trots bij.

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 9