Inventaris archief polder Deel 7 - Wegenplannen, nieuwe gemalen en opheffing Diederik Aten In de loop van de jaren vijftig en zestig deed de polder het beheer en onderhoud van diverse wegen over aan de gemeente en NHNK. De Jewelweg was de eerste in 1953. De gemeente Cal- lantsoog nam die over in ruil voor een perceel nollen van 5 hectare. In de zomer van 1962 zocht het polderbestuur middels een brief contact met de gemeente over het wegen- vraagstuk. De toestand van de wegen was niet goed, maar hierbij moest wel in overweging worden genomen dat de polder onvoldoende financieel draagvlak had voor het onderhoud van een dergelijk groot wegennet. Bovendien werden de wegen vooral gedurende de zo mer intensief gebruikt door anderen dan ingelanden. Bij een deel van de polderwegen had ten slotte de complete gemeenschap belang. Daarom werd om financiële steun verzocht. De brief werd ingegeven door penningmees ter Correljé, tevens burgemeester van Callantsoog. Een en ander leidde tot het maken van enkele raamplannen voor de wegen door het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen waarbij ook de aanleg van een nieu we noord-zuidverbinding werd meegenomen. De kosten werden in 1968 begroot op ruim 1,7 miljoen gulden. De plankosten waren in dit jaar opgelopen tot 30.000 gul den en die gingen al de financiële mogelijkheden van de polder te boven. Naast de wegenkwestie bleef de waterhuishouding voortdurend een punt van discussie. In de natte augus tusmaand van 1956 was de toestand zodanig dat de dijkgraaf van de ingelanden opdracht kreeg tijdelijk een hulpgemaal te laten aanrukken. Dat bleek echter erg duur en hij zag er toch maar vanaf. In juli 1966 werden de ingelanden in met name de Uitlandse polder weer met grote wateroverlast geconfronteerd. Er was welis waar een hulpmiddel gehuurd, maar door het vele kroos in de sloten en ondiepten kon het water onvoldoende snel toestromen. Het was dijkgraaf P.J. Kruisveld - die weer reageerde op klachten van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw (HMvL) afdeling Callantsoog - duidelijk dat er iets moest gebeuren. Het gewijzigde grondgebruik speelde hierbij ook mee. Ondertussen had de teelt van waspeen, bloembollen, pootaardappelen en suikerbieten een hoge vlucht genomen in de polder en deze cultures stelden hogere eisen aan de waterhuis houding. Het bestuur besloot een goed onderzoek uit te laten voeren, waarin nadrukkelijk de plaatsing van een tweede gemaal meegenomen moest worden. De HMvL belegde eind september een 'praatavond' voor alle be trokkenen in Pension Seinpost. Tijdens de bijeenkomst bleek dat de aanwezigen niet terugschrokken voor een stevige verhoging van de omslag. De officiële ingebruikstelling van het gemaal bij Koetensluis op 18 oktober 1967. Van links naar rechtrs dijkgraaf P.J. Kruisveld, burgemeester Correljé en secretaris J.J. Brugman. Foto Niestadt 27

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 7