"Een slecht zakenman" "Hij moést en zóu mee!" E SWAREN -ZUIVEL Pieter Vries: "In het pakhuis zijn muurtekeningen gevon den, met biljartkrijt gemaakt op de achtermuur. Tijdens de oorlog heeft het pakhuis onderdak geboden aan Joodse mannen die met niet-Joodse vrouwen waren getrouwd. Die hoefden niet op transport, maar werden in deze regio tewerkgesteld. Ze waren dus relatief vei lig. Onder hen waren veel muzikanten en één van hen zagen we later terug op televisie: Fred van Roozendaal. Hij was accordeonist bij het toentertijd populaire pro gramma Mik van Kees Schilperoort; je weet wel: Gait- Jan Kruutmoes." In 1989 is het winkel-woonhuis aan de Helmweg ver kocht en verbouwd tot appartementen voor vaste bewo ning. Arie en Trijnie namen hun intrek in Huys Ten Oghe in Callantsoog. Anja en Jeannette hebben veel respect voor hun ouders. "Ze waren intelligent en belangstellend. Hadden geen vooroordelen en zouden nóóit iemand veroordelen. Ei genlijk waren ze hun tijd vooruit." Jeannette lacht: 'Arie mag een goede kroegbaas ge weest zijn en een uitstekende kruidenier, maar hij was een slecht zakenman." Ze legt uit: "Er woonden veel grote gezinnen op de buurt. Sommige konden de touw tjes echt niet aan elkaar knopen. Nou, bij Arie stonden ze nooit voor een dichte deur! Hij was ook altijd heel discreet. Wanneer hij al iemand met betaalachterstand opzocht, dan was dat 's avonds in het donker, zodat de buren dat niet zouden zien." De Van Scheijens vormden een hechte familie; ouders en kinderen zagen elkaar regelmatig, ook toen de jon gens en meiden al lang waren uitgevlogen. 'Als pubers gingen we vaak te stappen natuurlijk," zegt Jeannette. "En iedereen - vriendjes, vriendinnetjes - bleef slapen. Midden in de nacht eieren bakken. M'n ouders vonden het allemaal goed. Alleen, we moes ten wel 's morgens gewoon weer aan het werk." Even later: "We klitten nog steeds aan elkaar. Onze middelste broer verbouwt zelf een huis in Den Oever. Wel, ieder een helpt mee!" Arie - die overigens tijdens Beatrix' bezoek in 1985 nog Neptunus speelde - voelde zich ook betrokken bij het werk van zijn kinderen. Jeannette: "Op Noorderhaven waar ik toen ook al werkte, namen we soms bewoners mee naar activiteiten elders. Arie hielp vaak met vervoer. Ik herinner me een kerst feest waar we naartoe wilden gaan. Eén man zou achter blijven, want die was door zijn enorme rolstoel niet te vervoeren. Nou, die moést en zóu mee van Arie!" Op 18 oktober 2008 overlijdt Trijnie van Scheijen-Hollan- der, op 5 maart 2009 gevolgd door Arie van Scheijen. Is het toeval dat hun kinderen bijna allemaal in de zorgsec tor werken? Piet Beun Een aantal foto's verspreid door het blad met een zomers karakter. De kinderen zijn bij Callantsoog aan het strandhopen maken. Het is de zomer van 1950. Op de voorgrond Jan Beun. Herkent iemand de anderen op de foto? Reacties graag naar de redactie.

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 5