Jacob van Scheijen deed zijn wijk nog met paard en wagen. Dat nam soms veel tijd in beslag. "Vaak ging hij bij de klanten boekje ophalen," zegt Jeannette, "en dan dronk ie er een bak koffie. Of hij hielp ze met klusjes in huis. Zoals na de winter het karpet weer naar zolder brengen. Dat hoorde bij de service: meehelpen." Maar de klanten waren ook standsbewust. "Toen opa z'n eerste auto aanschafte - bij Maarten Smit aan De Blauwe Keet, een buurtschap oostelijk van Julianadorp - kostte hem dat enkele klanten," weet Pieter. "Die zeiden: Als jij een auto kunt betalen, heb je ons niet nodig." Jeannette: "Er werd ook veel gepoft, terwijl de leveran ciers gewoon betaald moesten worden. Dan werden de spaarpotten van de kinderen geleegd." Ze lacht: "Maar dat werd later weer terugbetaald, hoor!" Arie als peuter "Opa kon geweldig hoofdrekenen" Tijdens de Indonesische onafhankelijkheidsoorlog van 1945-1949 voelde Nederland zich tot tweemaal toe ge roepen 'politionele acties' uit te voeren. De eerste duurde van 21 juli tot 5 augustus 1947, de tweede was in de periode 19 december 1948 tot 5 januari 1949. Gelijk met enkele van zijn leeftijdgenoten werd ook een telg van Van Scheijen uitgezonden, de nog jonge Arie. Van die periode-over-zee is weinig bekend, maar toen Arie en zijn kornuiten Henk Kruisveld, Piet Roos, Geer van Honschoten en Simon Kruit uit Indonesië terugkeerden, wachtte hun een groots onthaal. Vrijwel het gehele dorp liep uit om de jongens welkom te heten. Naar verluidt werd het in het café nog laat die avond... In 1954 neemt zoon Arie van Scheijen, intussen ge trouwd met Trijnie Hollander (1933), de zaak over. Het echtpaar kreeg zes kinderen: Anja (1955), de tweeling Ingrid en Jeannette (1957), Frits (1959), René (1962) en - 'een nakomertje' - Ron (1970). De ventwijk reikte voorbij Groote Keeten; ook 't Zand en Callantsoog werden bediend. Arie van Scheijen ging eenmaal per veertien dagen langs de katholieke boeren rondom 't Zand; de rest van de wijk bezocht hij wekelijks. Anja: "Maandag werden de boodschappenboekjes door opa opgehaald, daarin stonden de bestellingen. Die wer den verwerkt: de naam van de klant werd op de artike len geschreven, opa telde de kosten op - hij kon gewel dig hoofdrekenen - en daarna werd alles door Arie op woensdag uitgevent." "Vaak ging een van de kinderen mee," herinnert Jean nette zich, "die werd dan met een pakket boodschappen bij de oprit van een boerderij afgezet, terwijl Arie naar de volgende reed. Op de terugweg pikte hij je dan weer op." De kinderen rekenden zelf af. "Met zo'n grote venterspor- temonnee, maar er werd ook vaak gepoft." Anja: "Het was leuk werk, we deden het echt met plezier en kregen een zakcentje voor het helpen." "Citroentje met suiker" Het caféleven speelde zich voornamelijk in het weekend af. Soms waren er feesten en partijen en ook de prijs uitreiking van de traditionele autocross gebeurde in het dranklokaal. Natuurlijk kwamen de mannen er een potje biljarten, of ze lieten zich knippen en scheren. Pieter: "Elke zondag kwam kapper Thijs Schmidt - ome Thijs voor de kinderen - met een koffertje scheerkwas ten en een stok met hoofdsteun. Die knipte of schoor dan het hele dorp. Eén van zijn vaste klanten was burge meester Correljé. Elke zondag vaste prik: knippen, een potje biljarten en een citroentje met suiker erbij." De kroeg diende ook als alternatieve abri, weet Anja. "Vooral bij slecht weer wachtten de buurtbewoners bin nen op de bus. Dan ging er één op de uitkijk staan om te kijken of ie eraan kwam." "Ze had wel een hulp - Tiny Mooij -, maar evengoed had moeder haar handen vol aan de huishouding," zegt Jean nette. "Tussen de middag kookte ze voor de kinderen en het personeel. En ook voor toevallige reizigers; dan was in Callantsoog alles dicht en dat vond moeder zielig." Eén vertegenwoordiger is haar in het bijzonder bijgeble ven. "Zijn naam weet ik niet meer, maar we noemden 'm altijd Meneer Maggi." Het was niet louter werken, soms waren er uitjes. Zo toog het hele gezin elk jaar naar de Zandtemer kermis. De kleintjes aangelijnd met een tuigje, de grotere kinde ren aan de hand van Arie.

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 3