Arie en Trijnie van Scheijen - sociaal bewogen ondernemers in Groote Keeten Klaas Schuurman Boekje ophalen Ruim een eeuw lang heeft het kruideniers- en horecabedrijf van de familie Van Scheijen een be langrijk stempel gedrukt op Groote Keeten. De Van Scheijens waren ondernemers pur sang, op een gegeven moment waren de meeste panden aan de Helmweg in hun bezit. Maar ze voelden zich ook nauw betrokken bij het wel en wee van hun buurtschap. Sociaal bewogen onderne mers dus. foto's uit collectie familie van Scheijen Al lange tijd wilde de Clock aandacht besteden aan het werkzame leven van Arie en Trijnie van Scheijen in Groote Keeten. Tot een gesprek met beiden is het helaas niet gekomen. Kort voor een gepland interview overleed Trijnie, binnen een half jaar gevolgd door Arie. Daarom sprak de redactie onlangs met dochter Jeannette in haar Callantsoger woning. Om eventuele lacunes in haar ge heugen op te vullen, had zij ook haar zus Anja Koks-van Scheijen en neef Pieter Vries uitgenodigd. En als die het ook niet wisten, was er altijd nog Guus Roos, een achternicht van de familie. De ene herinnering bleek de andere uit te lokken, soms tot verbazing en hilariteit van de anderen. Niemand weet het exacte jaartal, maar vermoed wordt dat het bedrijf aan de Helmweg nummer 12 rond 1880 van start ging. Veel gegevens over deze eerste Van Scheijen zijn er niet, laat staan foto's. Wel van zijn zoon, 'opa' Jacob van Scheijen, en diens vrouw, 'oma' Anna van Zandwijk. (Een andere zoon, dus de broer van opa Jacob, bestierde een busonderneming en een smederij aan de Helmweg. Maar dat is een heel ander verhaal). Jacob en Anna kwamen omstreeks 1890 ter wereld en kregen later vier kinderen: Aagje Anna van Scheijen (1914, moeder van Pieter Vries), Anna Aagje van Sche ijen (1916), Jacob Arie van Scheijen (1920) en Arie Al- bert van Scheijen (1928, vader van onder anderen Anja en Jeannette). "In de tijd van opa Jacob, dus voor de Tweede Wereldoor log, moet het allemaal heel mager zijn geweest voor de bewoners van Groote Keeten," zegt Pieter Vries. "Twee nolletjes met wat volkstuintjes erin. 's Winters helm plan ten, maar ook vaak geen werk. Bittere armoede dus." Opa Jacob van Scheijen en oma Anna van Zandwijk 22

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 2