BM—IMI't rii ITImT Piet Bleijendaal (72) Voor de begrafenis van een buurjongetje van me, had den we de bekisting en de planken helemaal wit ge maakt. De zijkanten met witte kleden behangen. "Hij ging als een engeltje," zeiden we tegen elkaar. Dat was een beroerde, heel verdrietige begrafenis. Bij begrafenissen werd de draagbaar gebruikt. Die had poten, erover kwam een kleed. Dan de kist erop en daar ook een kleed overheen. Het was niet gebruikelijk de kist 'open en bloot' te tonen. Bij winderige omstandigheden moest er tussendoor even zand uit zo'n kleed geschud worden, waarna de plechtigheid vervolgd werd. Ook ge beurde het regelmatig dat de bloemstukken van de kist waaiden bij het verlaten van de kerk. Er werd een tijd lang gebruik gemaakt van overtil-beugels om de kist te verplaatsen van de baar naar het graf." Klokkenluider Een andere functie waar Theo inrolde was het klokken luiden. Stond hij klaar in de toren met het touw 'in de aanslag'. De uitkijk op het Dorpsplein waarschuwde als de begrafenisstoet er aankwam, zodat de klokkenlui der op het juiste moment met luiden kon beginnen. Het was wel zaak van tevoren het slagwerk van het uurwerk stil te zetten. Anders was er het risico van tegen elkaar inslaan van uurwerk en kerkklok of verbuigen van het 'slagijzer' bij het misslaan van de klok. Daartoe klom hij via drie ladders en twee zolders naar de klokkenzolder, zette een knop om en daalde weer af. Aan het geklauter is een eind gekomen met een regelknop beneden. En het zolderluik zit op slot. De klok luidt als een gestorven persoon naar de kerk of het kerkhof gebracht wordt, of als laatste groet bij het verlaten van het dorp. Het gebeurde eens dat er geen beweging in het touw te krijgen was; muurvast zat het. Geen gelegenheid meer om het euvel te verhelpen. De overledene vertrok voor zijn laatste reis zonder klokgelui! Het eerste zoldertje diende als opslagplek voor overtollige stoelen. Bij nader onderzoek bleek dat het touw om een stoelpoot gesla gen was. Ook Piet hanteerde de schop bij het graven van een graf. "Een vers graf was natuurlijk meer werk dan een al be staand waar al één of twee gestorven personen in lagen. Soms moest er een grafkelder geplaatst worden. Zo'n ding was een betonnen bak en werd geleverd door de firma Volten uit Schagen. Wij van tevoren het gat schep pen en bekisten. Op ijzeren buizen rolden we het ge vaarte tot aan het graf en lieten het aan een takel naar beneden zakken. (Later werd er een kraantje gebruikt.) Daarin plaatste men de kist." Theo Janson, Willem Rampen en Piet Bleijendaal. Vrijdag de dertiende... mei 2011. Foto: Dymph Molenaar

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 12