Luc en Henny Rezelman Moderniteiten Emoties Gips voet Geen begrafenis Twee in één geen ervaring. Dat komt een uitvaart niet ten goede. Mocht er toch een verzoek komen, dan worden ze te genwoordig ingehuurd bij een grotere firma. In veel gevallen verrichten naaste familieleden nu deze hande lingen. De uitvaartleider geeft aanwijzingen en biedt de helpende hand. Ze wonen tegenwoordig in Anna Paulowna. Luc (79) weet veel te vertellen: 'Het zal 1965 geweest zijn. In het toenmalige bestuur van de uitvaartvereniging zat onder anderen Piet Vos. Er waren zes eigen dragers in het be gin, waarvan er één Henk van Weert heette. Die kwam om bij een verkeersongeval. Drie dagen later zou er een uitvaart zijn. Piet Vos zocht me op in de winkel (de Co- operatie): "Luc, we hebben een probleem. Zou jij een keer kunnen dragen?" "Ja, dat wil ik wel proberen," zei ik en dat heb ik toen gedaan. Kwam Piet Vos later terug om te vragen hoe het was gegaan. "Nou, goed, ik wil het wel blijven doen." Enkele jaren later werd ik gevraagd voorloper te worden als opvolger van Klaas Baken. Maar ik ging daar eerst mijn vakdiploma voor halen. Be zocht andere uitvaartcentra om te zien hoe de gang van zaken daar was. Tot 1984 heb ik de uitvaartverzorger/ voorloperfunctie vervuld. Daarna kwam ik terecht als al gemeen medewerker in het crematorium bij Schagen. En vervolgens als uitvaartverzorger in Den Helder.' Namen die langskomen: Gert Hoep, Adriaan Brak, Cees Raap, Arie Doorn, Aad Provily, Jan Doorn, Siem Vogel zang, Frank Sarlayan, Ap Borkent sr, Theo Janson, Wil lem Rampen, Bert Stekelenburg, Harry Bijpost. Henny (72) keek boven wel eens uit het raam als er een uitvaart van start moest bij de kerk. Zag ze bijvoorbeeld Adriaan Brak op de fiets aan komen trappen met wappe rende jaspanden en de hoge hoed in de hand. "Sjonge, sjonge, wat een vertoning," dacht ze dan. 'Vijfentwintig jaar heb ik me voor de vereniging ingezet, als drager en als uitvaartverzorger. Het was moeilijk din gen te veranderen. Bijvoorbeeld het zwarte kleed. Dat lag over de kist heen die opgebaard stond met de dode erin. Het werd er bij een uitvaart pas afgehaald op het graf. Het vergde veel geduld en uitleg om zoiets mo derns als de ceremonie zonder zwart kleed doorgevoerd te krijgen. "Dat kan toch zo maar niet. Het is altijd zo gegaan. Je gaat niet opeens wat anders doen!" Een tijd later ben ik in de weer geweest voor nieuwe kostuums. De zwarte met de tressen raakten uit de mode. Voor meerdere zaken kwamen regels. Als er een dode naar Duitsland vervoerd ging worden, kreeg je van de gemeente een uitgestippelde route mee. Je moest je kunnen verantwoorden bij aanhouding en controle. Op de jaarlijkse algemene ledenvergaderingen kwam geen kip. Er zaten toen geen vrouwen in het bestuur. De heren bestuursleden namen een borrel en gingen mop pen vertellen en na niet al te lange tijd weer naar huis.' 'Mijn eerste uitvaart was erg emotioneel. Ergens op een boerderij overleed een jonge vader. We maakten van de slaapkamer een rouwkamer, baarden de dode op in de kist. Kwam zijn vrouw naar hem kijken, groot verdriet natuurlijk. Vervolgens de twee kleine kinderen. Goh, dat vond ik toch vreselijk.' 1971 vlnr Klaas Baken, Adriaan Brak, Cor Bijpost, Gert Hoep, achter nog net te herkennen Luc Rezelman. 'Er moest eens een kist met overledene uitgedragen worden uit de slaapkamer door de kamer. Familie opzij. Samen met een andere drager pak ik de kist op. Breekt het handvat af! Valt de kist op m'n voet. Zéér dat het deed! Niks laten merken, gewoon doorgaan met de uit vaart. Met tranen in mijn ogen ging ik naar het cremato rium. Niet van verdriet, maar van de pijn! Na afloop thuis schoen uit, vol met bloed. Naar het ziekenhuis: bleek een middenvoetsbeentje gebroken. Met mijn voet in het gips kwam ik weer thuis.' 'Ik was ook werkzaam bij de ambulancedienst als chauf feur. Na een oproep van de huisarts gingen we eens iemand ophalen met de ambulance. Patiënt op de bran card, deed zijn ogen open en zei:"Jou heb ik nog niet besteld hoor." "Nee, we gaan nou andere dingen met je doen," antwoordde ik.' 'Een andere keer moesten Klaas Baken en ik een be hoorlijk lange overledene de kist in tillen. Het was in het ziekenhuis in Alkmaar. We pakten hem op, ik stapte over de kist heen, viel en kwam in de kist terecht met de dode bovenop mij!'

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 9