Een streep onder het onderzoek naar de Armstrong Whitworth Whitley MK V, N1521 GE-J Dries Blokker Tijdens de voorjaarsvergadering van de Historische Vereniging, op 16 april 2010, verzorgde Dan van Lunsen uit Julianadorp een goede lezing over de bommenwerper Armstrong Whit worth Whitley MK V N1521 GE-J en zijn bemanning. Deze werd in de ijzig koude nacht van 15 januari 1941 op 3000 meter boven Callansoog neergehaald en stortte in stukken en brokken in het Zwanenwater. Geen van de bemanningsleden overleefde het. Van vier van hen werd het lichaam gevonden. De vijfde, de pilot officer Melville Percy Griffiths, rust ergens in het natuur gebied. -:r In de Clock van december 1989 is ruim aandacht geschonken aan deze gebeurtenis. Bijdragen leverden Wim Klomp, Dan van Lunsen, die op een artikel van A. Jansen in "Wespennest Leeuwarden" wees, Guus Zeeman, Gerard van Honschooten en Piet Mooy, met een ingezonden proces verbaal van veldwachter R. Koele- meij. Naar aanleiding van een onderzoek van Aircraft Recovery Group publi ceerde Janny Provily in de Clock van maart 2003 het ooggetuigenverslag van Gijs Oskam uit diens dagboeken. En Arie Bakker vertelde in de Clock van maart 2007 over het graf van Howard Shipley op de begraafplaats in Alk maar. Dit zijn de publicaties die ik, nu de nummers van de Clock door het Regionaal Archief gedigitaliseerd zijn, snel kon vinden. (Zoek op het internet Regionaal Archief Alkmaar bibliotheek tijdschriften Clock, en vul bij 'zoekopdracht' bijvoorbeeld 'bommenwerper' in). Het lot en de geschiedenis van deze bommenwerper en zijn bemanning bleven Dan van Lunsen 22 jaar bezig houden. Tijdens zijn lezing opperde hij de mogelijkheid dat op 15 januari 2011, 70 jaar na dato, de Historische Vereniging op het uitkijkduin aan de zuidkant van het eerste Zwanenwater een bankje met een inscriptie zou plaatsen ter na gedachtenis aan de 5 gesneuvelde bemanningsleden. Die suggestie volgend hebben we samen met Dan van Lunsen en Natuurmonumenten een streep onder zijn onderzoek ge zet. Afgelopen 15 januari, een storm achtige zaterdag, zijn we met een groep van 15 betrokkenen naar het uitkijkduin gelopen. In de luwte daar van gaf Dan een kort verslag van de laatste tocht van de bommenwerper. Van Linton-on-Ouse, Engeland, over de Noordzee naar Wilhelmshaven, Duitsland. Het toestel liep averij op en daarom heeft de piloot waarschijnlijk een kortere route terug gekozen, over Nederland. Boven Callantsoog ontsnapte het in de ijskoude nacht niet aan het Dunkeljagtkommando. Het feit dat één bemanningslid niet gevonden is en hier rust heb ik in een korte toespraak verbonden met het epi gram van de dichter Simonides van Keos, dat stond op een steen op de grafheuvel van 300 Spartanen bij Ther mopylae, Griekenland. In het jaar 480 voor het begin van onze jaartelling hield de Spartaanse koning Leoni- das daar in de nauwe pas met 300 hoplieten en andere Griekse strijders het miljoenenleger van de Perzische koning Xerxes dagenlang tegen, tot zij ook in de rug aangevallen werden. Het epigram luidt: "O vreemdeling meld de Spartanen dat wij hier liggen, gehoorzaam aan hun bevelen". Op het duin hebben we daarna het kleine gedenkteken onthuld. Een bankje, met uitzicht op het eerste Zwanenwater, met daarop in koper de namen van de vijf bemanningsleden. En twee informatieborden. We zullen aan de mensen in Linton-on-Ouse melden dat wij hun gevallen strijders hebben herdacht. Het uitgebreide onderzoeksrapport van Dan van Lunsen is binnenkort via de Historische Vereniging te verkrijgen. Foto's: Co de Bakker Ter nagedachtenis aan de bemanning van de Armstrong Whitworth Whitley MK V N1521 GE-J Pilot Officer William Edgar Peers Pilot Officer Melville Percy Griffiths Sergeant Howard Piper Shipley sergeant Robert JamVs Couseif Sergeant Robert Fortune Jamiéson Duhcart anenygtj.:r i^jaiiuaii 19411 iSïantaï: 2011

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 7