w%. 9m W&vd Mé! Kamp Groote Keeten Café Van Scheijen tijdens één van de concerten. Rechts is nog juist een deel van de schuur te zien. I Het werkspoor liep van Kolksluis bij 't Zand langs de Noordschinkeldijk naar Groote Keeten en splitste zich daar in sporen voor Petten en Huisduinen. Er waren 5 locomotieven en een aantal aanhangkarren, die in een loods te Callantsoog konden worden gestald. Er werden o.a. cement, palen, granaten en mijnen vervoerd. Naar aanleiding van Dolle Dinsdag kwamen ook de tewerkge- stelden in Groote Keeten vrij. Meer informatie over deze kampen (en de dorpelingen die hierover vertelden) is te lezen in het 500ste nummer (december 2010) van de documentatiegroep 40-45: Te rugblik 40-45. Het blad is te bestellen bij de secretaris, de heer D.H. Docter, telefoon 010-4733806, e-mail secretaris@docu- mentatiegroep40-45.nl en kost inclusief verzendkosten 5 euro. accordeon)? De Clock bestaat bij de gratie van haar lezers. Het is dus van belang dat het abonnementenbestand op peil blijft en dat ook de aanstormende generatie jonge Callantsogers geïnteresseerd raakt. Daarom doen wij een dringende oproep aan u, waarde lezer, om het blad speciaal bij hen onder de aandacht te brengen. Bent u enthousiast over wat de Historische Vereniging allemaal doet? U kunt ons steunen door nieuwe leden te werven. Of geef iemand een lidmaatschap cadeau! Het kost maar 16,- per jaar en daarvoor ontvangt men vier keer per jaar De Clock van Callens-ooghe. Ook verzorgen wij lezingen en excursies en organiseren we kijkmiddagen en -avonden met oude foto's. Laat ook een ander genieten van De Clock en maak hem of haar lid! Behalve in het werkkamp bij 't Zand verbleven volgens Moses Kurt Löwenberg ongeveer 100 joden in het vlak- bij gelegen Groote Keeten. Dat dorpje lag vlakbij de kust en was daarom grotendeels tot Sperrgebiet, dus verbo den gebied, verklaard. Zij werkten vooral in de duinen. Daarbij werden bijvoorbeeld palen door paarden over de duinen heen gesleept. De joden zaten daar niet in ba rakken, maar in een schuur bij het plaatselijk café Van Scheijen en/of in huizen van de geëvacueerde bevol king. Op het erf van W. Roos aan de Helmweg 2 stond een lange barak, waar zo nu en dan een cabaretvoorstelling werd gegeven door de tewerkgestelde joden. De dorpe lingen werden dan ook uitgenodigd. Eén van deze joden zou in deze barak rondom een wandschildering hebben gemaakt van het werkspoor, dat achter de duinen lag, van Huisduinen tot Petten. Eén naam werd genoemd: Fred Roosendaal. Was hij de schilder of alleen een mu- 3

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 5