Lappiespoepen en hannekemaaiers - historie kan ook léuk zijn Klaas Schuurman Canon van de Zijpe in 40 vensters Vorig jaar bracht het Zijper Museum het boek Canon van de Zijpe in 40 vensters uit. Samenstel ler/schrijver dr Frank van Loo - die kort voor het verschijnen overleed - is erin geslaagd een alleszins leesbaar werk te publiceren en toonde daarmee aan dat historie ook léuk kan zijn. Frank van Loo (Den Helder, 1945) werkte voor AKZO en Unilever en studeerde Sociale Wetenschappen en Geschiedenis. In 1986 promoveerde hij tot doctor in de letteren. In datzelfde jaar vestigde hij zich in Schagerbrug, waar hij betrokken raakte bij het Zijper Museum en de histori sche vereniging De Zijpe. Hij heeft tal van (histori sche) werken op zijn naam staan. Waar menige historische beschouwing ver zandt in oeverloze uiteenzettingen, niet zelden aangezet met zwaarwichtig taalgebruik, kenmerkt de Canon van de Zijpe zich juist door de korte formu leringen, de overzichtelijke rangschikking en de verrassende wendingen. Vlot en helder formu lerend springt Van Loo van de eerste ne derzetting bij Keinsmerbrug via de Invasie van Russische troepen bij Callantsoog naar de oorlogsjaren 1940-1945. In krap 100 pagina's, verdeeld over 40 hoofdstukken (vensters) wordt de lezer deelgenoot van de belangrijkste gebeurte nissen in deze regio. Geschiedenis met een hoofdletter dus. Maar het zijn vooral de kleine wetenswaardigheden - over lappies poepen en hannekemaaiers, over zoetemelkse kaas en Engelse dra gonders - en niet te vergeten de vele kleurrijke illustratie die het boek zo aan trekkelijk maken. Ook voor niet-lezers Ook voor mensen buiten de Zijpe. Een absolute aanrader! Graaf Dirk II Om u alvast een beetje te laten proeven: venster 3, 920- 940, Grafelijke hoeven in Callantsoog. Callantsoog staat er veel vaker in vermeld, dus haast u naar het Zijper Mu seum - de oplage is beperkt! De Canon is ook te bestel len bij de secretaris, Sara Planting, tel. 0224-582493. Deense heersers In de 9e eeuw, tot 885, waren in deze streken uit De nemarken afkomstige heersers, zoals Rorik, heer en meester. Rond 850 waren ze door de Frankische koningen aangesteld om hier de belangen van die koningen te behar tigen en vooral om het kustgebied te verdedigen. Dat lukte heel aardig want de beruchte plundertochten van de Vikingen kwamen in wat nu Holland is niet of nauwelijks voor. Na 885 namen de West- i Friese graaf Gerulf en zijn opvol gers de rol van de Denen over. De graven van Holland Achter de toen nog gesloten duinenkust tussen Petten en Huisduinen - veel westelijker dan de huidige kustlijn - ston den omstreeks 920 al 28 hoe ven met landerijen. Ze waren eigendom van graaf Dirk I, de tweede graaf van 'Holland' (zoon van Gerulf), die vermeld wordt in de jaren 916 tot 928. Het gebied waar de grafelijke hoeven stonden waterde waarschijnlijk af op een estuarium (een door ge tijdestromen verbrede, trechtervormige, open riviermond), dat la ter onder de naam de Zijpe een sterke uitbrei ding zou krijgen. Tussen de zee en het uitgestrekte veengebied meer landin-

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 18