Inventaris archief polder Callantsoog Diederik Aten Deel 6 - De Tweede Wereldoorlog en zijn nasleep Reeds enkele dagen na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog aan het begin van septem ber 1939 berichtte A.W. Sabel uit Zaandam, de vertrouwde leverancier van gasolie voor het gemaal van de Boskerpolder, de tot dan toe verleende korting niet meer te kunnen geven. In oktober ging de distributie van gasolie van start. De oorlogsdreiging was aanleiding om een loze schoorsteen op het gemaal te zetten zodat dit er als een gewoon woonhuis uitzag. Nadat ons land in mei 1940 door Duitsland was bezet, werd de dieselolievoorziening direct zeer problema tisch. De kwaliteit liet ook te wensen over. In november 1940 werd daarom bij het PEN geïnformeerd naar de mogelijkheid om een elektrische hulpaandrijving in het gemaal te plaatsen. Kort daarna trad het bestuur in con tact met de waterbouwkundige W. Moejes uit Oudorp. Die kreeg opdracht een advies uit te brengen. Plaatsing van een compleet nieuwe automatische elektrische in stallatie met een vijzel naast de oude diesel met een centrifugaalpomp was duidelijk de beste optie. De cen- trifugaalpomp was namelijk erg gevoelig voor vervuiling door kroos en waterplanten en daar had men veel last van. Met het oog op de toekomst wilde het bestuur wel een en ander zo laten uitvoeren dat de dieselmotor ook de vijzel kon aandrijven. Moejes schatte de kosten op 15.300 gulden. In februari 1941 nam men zijn plan aan. Er was toen al bericht ingekomen dat op een regelma tige leverantie van dieselolie niet meer gerekend kon worden. Om de kosten te dekken, sloot de polder een lening af. De levering van de installatie met een 30 pk Heemaf elektromotor werd gegund aan Machinefabriek W. Hu- bert en Co. Uit Sneek. Het waterverzet was 40 m3 per minuut. Door het traag afkomen van de benodigde ver gunningen en materiaalschaarste lukte het niet meer al les bedrijfsklaar te krijgen voor de start van het inmaal- seizoen. Op 25 juli 1941 deelde dijkgraaf P.J. Kruisveld mede "dat het met de gasolie een hopeloze toestand is." De "productieslag" in de landbouw liep gevaar en hij zou nogmaals de betreffende instanties benaderen om een extra brandstoftoewijzing te verkrijgen. Moejes was ondertussen hard aan het werk en begin augustus kon er provisorisch elektrisch worden gemalen. De totale kosten, inclusief de nood zakelijke aanpassingen aan het gebouw, beliepen uiteindelijk 13.500 gulden. Het wegenonderhoud werd door de oorlogsomstandig heden eveneens bemoei lijkt. Wegenteer viel nog slechts mondjesmaat te krijgen. Hetzelfde gold voor grind. Bovendien werd de secretaris van de polder, mr. D. Breebaart, die te vens burgemeester van de gemeente Zijpe was in au gustus 1942 geïnterneerd in het gijzelaarskamp te Haaren. Het bestuur vond in augustus W.L. Correljé, burgemeester van Cal lantsoog, bereid als waar nemend secretaris op te treden. Breebaart werd na pi" ;q oord

De Clock van Callens-Ooghe | 2011 | | pagina 12