Stoeltjes werden er bij uitgezocht en aange schaft. Heel mooie stoeltjes voor die tijd, want je zag toen overal van die vierkante modellen. Tini heeft er nog één in haar bezit als aanden ken. Spelmateriaal werd ingeslagen, maar ook vouwblaadjes, tekenpapier en potloden, noem maar op. Het beginkapitaal werd voorgescho ten door de initiatiefnemers met de bedoeling dat dat later terug zou komen, want de ouders moesten schoolgeld betalen. De schooljuf hoefde niet zoveel te verdienen, zeven gulden in de maand was genoeg. Zij woonde thuis dus kosten had ze niet. Eén van haar taken was het bijhouden van de administratie van de kinderen, waarvoor één maal per maand een bepaald bedrag betaald werd. Dat droeg ze af aan de secretaris, de heer Roggeveen, die aan het eind van de Op 't Landt- weg woonde. Zo begon Tini in 1952 op 17-ja- rige leeftijd met twintig leerlin gen haar eigen school. Niet al leen kinderen van middenstan ders, maar ook andere kinderen en zelfs kinderen van badgasten, waren aanwezig. Aan de slag De kleuters werkten veel aan tafeltjes, liepen niet door elkaar en luisterden naar juf. Maar goed ook, want in de winter stond er een gro te lcolenkachel, met een scherm er om heen. Dan moest je steeds opletten dat de kinderen er niet te dichtbij kwamen. De oudere kin deren hielpen de jongere en waren daar ook trots op. Als het mooi weer was ging de klas naar het strand, netjes achter elkaar lopen in de rij om lekker in het zand te spelen. Ze had goed overzicht, want het was er lang niet zo druk zoals het nu is. Ook ging ze met ze naar het dennenbosje of naar de hei. Binnen las juf voor en werden er spelletjes gedaan, want groot was de ruimte niet. Kleuterliedjes wer den gezongen met behulp van de stemvork. Speelkwartier buiten was er niet bij, daar was geen plaats voor op het erf. De kinderen van die tijd kregen genoeg buitenlucht. Een toilet was niet aanwezig, wel was er één achter de werkschuur van haar vader. Voor hoge nood moesten de kleintjes dus wel even naar buiten en een stukje lopen. Na twee jaar wilde Tini naar Zuid-Scharwoude waar ze meer kon ver dienen, namelijk 21,- per maand. Ook was de plaats aantrekkelijk voor haar, ze kon bij haar oma inwonen en in Alkmaar haar cursus afronden, want haar diploma had ze nog niet. Ze moest nog één onderdeel halen, wat in Den Helder niet gelukt was. Daarna heeft ze haar hoofdakte gedaan. Kleuterschool Voor Callantsoog was haar vertrek jammer. Er was geen plaatsvervangster, met het gevolg dat de school werd opgeheven. Pas in 1960, toen er meer huizen kwamen en meer kinderen, waren er genoeg kinderen voor een reguliere kleuterschool. Na verschillende afwijzingen voor het stichten van een één-klassige kleuter school, werd in 1964 een kleuterschool naast de lagere school geopend, waar Nel Roggeveen de leidster van werd. In 1965 kwam Tini, inmiddels getrouwd met Piet Marsman, terug naar Callantsoog en werd moeder van Bas en Annemielce. Maar met een gezin ging je toen niet aan het werk. Wel viel ze met alle plezier voor Nel in. -69.- JufTini met haar klasje

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 9