Befiuujstelluuf voor 25-jarly jubileumfeest ver boven vermicktuta c -J- Klaas Schuurman Zaterdagmiddag 27 december 2010. Voor half drie komen de eerste belangstellenden al binnen in De Kolfweid. De Historische Vereniging Callantsoog (HVC) viert haar 25-jarig jubileum en geeft daar een feestelijk tintje aan: een tentoonstelling voor iedereen - natuurlijk met 'aangeklede' koffie - en een gezamenlijk Oudhollands diner voor leden en genodigden. Een verslag. Het is precies dertien over drie als voorzitter Dries Blokker de aanwezigen welkom heet. De grote zaal van De Kolfweid is dan tot de nok toe gevuld. Tal van mensen moeten blijven staan, voor enkele oudere gasten worden pro visorisch nog wat zitplaatsen gecreëerd. Dries Blokker staat stil bij de oprichting van HVC: 19 november 1985. Hij herinnert aan de doelstellingen. Ten eerste: het bevorderen van de belangstelling voor en de kennis van de gemeenschap Callantsoog en de omgeving in historisch perspectief. Ten tweede: het be houd van waardevolle terreinen, gebouwen of voorwerpen in deze regio. En hij vertelt hoe die doelstellingen bereikt worden. Onder meer door foto's, films en publicaties. Zoals ook nu weer kan worden ingeschreven op een boek van Dan van Lunsen over het neerstorten van de bommenwerper Whitley in het Zwa- nenwater, begin 1941. Mondelinge geschiedschrijving Ook de Clock levert bijdragen, aldus Blokker. Via overlevering - erelid Wim Lastdrager no teerde in de beginjaren tal van verhalen uit de mond van Jacob Vos - maar ook door gede gen onderzoek. Zo beschreef Kees Schaap de ondergang van HMS Johan van Nassau. Met een fraaie verwijzing naar de Griekse my thologie - met Atlas en Heracles in de hoofdrol - concludeert de voorzitter: 'Niet het hebben van bezit, maar het bewust participeren op je plek in de geschiedenis verbindt je met de plek waar je woont en leeft. Het geeft je ook levenskracht.' De techniek schrijdt voort. Ook de HVC maakt daar dankbaar gebruik van. Via het Historisch Informatie Punt in de bibliotheek dat regel matig een nieuw thema bij de kop pakt: een presentatie in woord en beeld. En op de web site van het Regionaal Archief, waar gedigita liseerde nummers van de Badbode en Clocken te zien zijn. Ook zijn daar nu al 2400 foto's op te roepen met Callantsoog als onderwerp. En er volgen er meer! Een enorm werk, aldus Blokker, die dan ook graag Lammie de Ruiter en Co de Bakker met name noemt. Deze technische ontwikkeling onderstreept, zegt Dries Blokker, dat de Historische Vereni ging de doelstellingen van 1985 blijft nastre ven. 'Met de modernste middelen.' 'Een tel in de geschiedenis' Namens de gemeente Zijpe voert wethouder Blonk van Kunst en Cultuur het woord: '25 Jaar is kort,' relativeert hij, 'een tel in de ge schiedenis.' Volgens de bestuurder gaat het niet om de duur, maar om wat je doet. Dat heeft hij op een rijtje gezet en het maakte in druk: 'HVC, petje af!' Blonk denkt aan Museumboerderij Tante Jaantje: 'Daar was veel geld mee gemoeid - chapeau!' De Clock: 'Ziet er gelikt uit!' En de organisatie van het jubileumfeest: 'Er zit al tijd veel energie in de voorbereiding.' Hij is duidelijk verrast door de enorme op-

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 2