Zetmdertia Caüanttoam nnar EmiaenJprua en WoAriami Dries Blokker Op 5 juni 2010 vertrokken 36 deelnemers van de halte aan de Jewelweg onder leiding van Cor Spijker met de bus naar Eenigenburg. Een stralende dag! In het deze morgen speciaal voor ons ge opende café De Burcht genoten we van koffie en cake en werden we ontvangen door mevrouw Hans van der Gees die ons inleidde in de geschiedenis van dit terpdorp. Te voet gingen we naar de kerk. Door de oude laan, eens omzoomd met iepenbomen, nu met abelen. De kerkterp is voor 1400 aangelegd en de huidige kerk werd gebouwd in 1792, maar de klok stamt uit 1505 en de preekstoel uit 1698. De kerk maakt deel uit van de Protes tantse Gemeente Schagen e.o. (in wording). Er worden zomers 'onderwegdiensten' (kerkdien sten voor mensen die onderweg zijn; red.) gehou den en het hele jaar door concerten gegeven. van binnenuit gedraaid en vastgezet kan wor den. Het roet uit de schoorsteen van de mo lenwoning, uitkomend onder de kap, heeft die beschermd tegen de vraat van boktor en houtworm. Op zolder lagen nog de fuiken en andere gebruiksvoorwerpen van de laatste be woners. De behuizing onderin, niet bepaald ruim, is gehandhaafd. De gemeente kocht de molen in 1965 en heeft die gerestaureerd. Maar de verkaveling van 1950, waarbij sluis en sloten gedempt werden heeft, zoals het boek 'Molens in Noord-Holland' treffend zegt, dit monument als een vis op het droge achterge laten. Rond vijf uur kwamen we voldaan terug in Callantsoog. Een geslaagde en leerzame his torische excursie in de omgeving waarin we leven. Vrijheid van geloof We vervolgden onze tocht naar de Surmerhui- zerweg. Het huisje van Klaas van Schooneveld is daar met de inzet van veel vrijwilligers, gif ten en een grote financiële bijdrage van de familie Eenigenburg uit de Verenigde Staten, verbouwd tot museum. Met handhaving van het oude interieur en aandacht voor de emi gratie van Gerrit en Jannetje Eenigenburg in 1849 naar de Nieuwe Wereld, omwille van de vrijheid van geloof. De resten van de voorma lige dwangburcht van Floris V, het huis te Nu- wendoorn, nu gelegen tussen Burchtweg en Westfriesedijk, viel niet te bezichtigen omdat de restauratie van de muurresten nog niet klaar was. Wel trekt de met een metalen ge raamte gereconstrueerde donjon van 28 me ter de aandacht van alle kanten. Via de West- friese Omringdijk, langs de uiterwaarde van de vroegere Relcere, reden we naar de Moriaan in Warmenhuizen voor een excellente lunch, voorafgegaan door mosterdsoep. De buschauf feur trakteerde ons daarna op een rit over de Westfriesedijk en Nieuwedijk, van Krabben dam tot Lagedijk bij Schagen, met een hoog uitzicht over de bloeiende Zijpe en het groene oude land. Vrij van boktor en houtworm In Waarland bekeken we de tentoonstelling in het Molenhuis en bezichtigden we de acht kantige molen, al gebouwd in 1571 om de polder Waarland droog te houden. Een bin- nenkruier: in de kap konden we zien hoe deze

De Clock van Callens-Ooghe | 2010 | | pagina 19